14.11.2018 Światowy Dzień Cukrzycy pod hasłem: RODZINA I CUKRZYCA

Mamy dla Ciebie dobrą – i złą wiadomość! Czy wiesz, że dziennie podejmujemy 3000 decyzji i tylko 5-15% z nich są to decyzje świadome? Każda nieświadoma decyzja – to nawyk, którego się nauczyliśmy będąc dziećmi lub nabywając je w życiu dorosłym. Im więcej nawyków wspierających zdrowy styl życia – tym mamy łatwiej. Inna wiadomość jest taka, że jako osoby dorosłe mamy wpływ na to czego się uczymy, co zmieniamy w swoim życiu, i w jakim kierunku chcemy iść, ale jako dzieci, czerpiemy wzorce od dorosłych. Sam wybierz, która z tych informacji jest dla Ciebie dobra, a która zła, jakie wzorce czerpiesz i jakie dajesz swojemu otoczeniu.

Fakty o cukrzycy
CUKRZYCA TYPU 2 odpowiada za 90% przypadków cukrzycy. Rozpoczyna się na wiele lat przed wystąpieniem jej objawów. Może prowadzić do bardzo poważnych powikłań tj. poważnych problemów ze wzrokiem, trzustką, sercem, nerkami, a nawet amputacji kończyn. Co ważne, w 70% na jej rozwój mamy wpływ! Decyduje o tym przede wszystkim styl życia jaki prowadzimy na co dzień: stosowanie zdrowej diety i regularne uprawianie aktywności fizycznej.
Obchodzony globalnie, Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na obserwowane, nasilające się występowanie przypadków cukrzycy na całym świecie.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości ryzyka cukrzycy i rosnącego zagrożenia dla zdrowia, jakie ta choroba za sobą niesie w obecnych czasach.
W 2018 roku dzień jest obchodzony po raz 27. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest RODZINA I CUKRZYCA.

Comments are closed.