Dzieci i młodzież

Droga do sukcesu w 6 krokach

Uprawiaj aktywność fizyczną każdego dnia przez co najmniej 60 minut.

SPRAWDŹ!
Wybierz dyscyplinę, w której czujesz się pewnie, lub która sprawia Ci przyjemność (taniec, rower, pływanie, piłka nożna). Postaraj się włączyć w to rodziców – wspólnie spędzony czas dobrze wpłynie na Wasze relacje, razem będzie też łatwiej się zmotywować.

Próbuj nowych warzyw i owoców.

SPRAWDŹ!
Eksperymentuj z przyprawami i świeżymi ziołami – może któreś z nich szczególnie Ci zasmakuje. Posiłki będą dzięki temu bardziej urozmaicone i dostarczą więcej różnorodnych składników odżywczych. Unikniesz też nudy i rutyny na talerzu.

Pij dużo wody, zamiast wysokosłodzonych napojów.

SPRAWDŹ!
Woda lepiej gasi pragnienie, pobudza organizm na dłużej i nie dostarcza mu pustych kalorii.

Przerwij co 30 minut oglądanie telewizji lub pracę na komputerze ...

SPRAWDŹ!
… i zrób kilka przysiadów, pajacyków lub ćwiczeń rozciągających – podczas bloku reklamowego nic Cię nie ominie. Pobudzisz w ten sposób krążenie krwi i dasz organizmowi energetycznego kopa.

Jeśli nie potrafisz zrezygnować z gier komputerowych ...

SPRAWDŹ!
… wybieraj konsole z grami wymagającymi zaangażowania całego ciała (WE) – taniec, jazda na deskorolce, tenis etc. Spróbuj też gry typu twister czy fitness twister. Nie zapomnij zaprosić do wspólnej zabawy rodziców i kolegów – razem jest weselej.

Pomagaj przygotowywać codzienne posiłki.

SPRAWDŹ!
Dzięki temu poznasz zastosowanie różnych produktów spożywczych oraz ich smaki. Czytaj etykiety i bądź świadomy, jakie składniki zawierają.

Uczestnicy o programie

Aby zmienić swój styl życia na zdrowszy, przede wszystkim trzeba chcieć! Bardzo ważne jest także wsparcie bliskich, znajomych, lekarzy, a nawet osób postronnych, które spotykamy na swojej drodze i których opinie czy uwagi są dla nas istotne. Przykładami osób, którym „chciało się chcieć” i które otrzymały odpowiednie wsparcie przy zmianie stylu życia, są z pewnością uczestnicy Programu „PoZdro!”.

Prezentujemy wypowiedzi osób, których życie zmieniło się na lepsze dzięki uczestnictwu w tym i innych naszych programach.

Im się udało:

Julia

Julia

Do Programu „PoZdro!” trafiłam rok temu, po badaniach przeprowadzonych w naszej szkole. Podczas pierwszej wizyty otrzymałam wiele cennych rad, szczególnie od psychologa i dietetyka. W tamtym okresie wprowadzenie zdrowego trybu życia było dla mnie czymś niemożliwym i nieosiągalnym, ale dzisiaj jest to dla mnie sprawa oczywista i nie wiem, jak wcześniej mogłam w ogóle myśleć, że jest to tak bardzo trudne. Największą i najtrudniejszą zmianą była dla mnie modyfikacja przyzwyczajeń i reorganizacja planu dnia. Najważniejsze było wsparcie mojej rodziny – to dzięki moim bliskim nie poddałam się i osiągnęłam to, co od zawsze było moim marzeniem.

Dzięki uczestnictwu w Programie „PoZdro!” wiem, że prowadzenie zdrowego trybu życia wcale nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio się do tego zabrać, a wtedy wszystko pójdzie z górki. Moja rada dla innych jest taka, aby wierzyć w siebie i nie poddawać się, mimo przeciwności. To bardzo ciężka praca, ale efekty są niewyobrażalne. Dzięki tej wierze możemy osiągnąć naprawdę bardzo dużo. W najbliższym czasie moim celem jest utrzymanie tego, co osiągnęłam. Chcę również zwiększyć swoją aktywność fizyczną, w czym z pewnością pomogą mi nadchodzące pory roku – wiosną i latem chętniej wychodzę z domu, aby się poruszać. Lubię jeździć na rowerze i chodzić na długie spacery razem z rodzicami. Chciałabym wszystkim powiedzieć, że mój cel osiągnęłam w ciągu 4 miesięcy. Czuję się dużo lepiej, mam prawidłową wagę i jestem bardzo szczęśliwa.

Moją motywacją byli i są moi rodzice, którzy ciągle pomagali mi w tym, co chciałam osiągnąć dla zdrowia i lepszego samopoczucia. W chwilach słabości staram się myśleć, jak czuję się teraz, a jak czułam się kiedyś, i to pozwala mi wytrwać w moich postanowieniach. Za nic nie pozwolę zniszczyć tego, co udało mi się osiągnąć. Wiem, że zdrowe nawyki zostaną ze mną również po zakończeniu Programu.

Agata

Agata

Przystępując do Programu, od początku zdawałam sobie sprawę, że nie będzie to łatwe. Chciałam jednak zmienić coś w swoim życiu, by czuć się lepiej we własnej skórze i nie mieć problemów zdrowotnych – to było moim głównym celem. Wprowadzenie podstawowych zmian żywieniowych, jak np. odstawienie wszelkich słodkich przekąsek czy napojów, które było jednym z pierwszych kroków do celu, nie było dla mnie problemem. Nie miałam również kłopotów ze zmianą sposobu żywienia pod kątem kaloryczności. Trudno było mi się jednak przestawić z 3 na 5 posiłków dziennie. Głównym tego powodem była szkoła, przez którą nie miałam czasu na zjedzenie śniadania rano. Na szczęście poradziłam sobie również z tym.

Porady specjalistów na pewno zmotywowały mnie do działania. Dowiedziałam się, co robię źle i nad czym muszę jeszcze popracować. Postawiłam sobie te zalecenia jako cel. Stwierdziłam, że muszę potraktować je poważnie, chcąc zmienić swój styl życia, i stopniowo realizowałam te zalecenia.

Zdecydowanie najbardziej przydatne były dla mnie rady dietetyka, choć muszę podkreślić, że rady każdego ze specjalistów są na swój sposób istotne. Dowiadując się, co w mojej diecie jest złe, a co dobre, mogłam dobrze zorganizować swój plan dnia, uwzględniając każdy z 5 posiłków i odpowiednio zmieniając ich skład.

Dzięki Programowi „PoZdro!” udało mi się m.in. wprowadzić do mojego stylu życia zdecydowanie więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia, co skutkuje poprawą mojej sprawności. Staram się także ciągle zwalczać swoje słabości, takie jak chociażby niechęć do ćwiczeń na zajęciach WF-u. Bardzo pomaga mi w tym stwierdzenie: „Po co odkładać wszystko na później, skoro można to zrobić teraz?”. Wszystkie wprowadzone zmiany i nawyki utrzymują się w moim stylu życia i teraz nie muszę się pilnować tak bardzo, jak na początku. Nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia moich bliskich. Zrobię wszystko, aby po zakończeniu Programu wciąż stosować się do zaleceń.

PANI JOANNA, MAMA DOMINIKI

Pani Joanna, mama Dominiki

Od samego początku miałam świadomość tego, że podstawową kwestią będzie wprowadzenie zmian w stylu życia mojej córki, chociaż nie ukrywam, że potrzebny był dodatkowy bodziec i uporządkowanie codziennych nawyków. Tym bodźcem stał się dla nas właśnie Program „PoZdro!”.

Nieustannie wspieram córkę we wprowadzaniu nowych, zdrowych zmian w jej stylu życia. Delikatnie i z wielkim wyczuciem przypominam jej ciągle, że szkoda byłoby utracić to, co już osiągnęła. Przede wszystkim jednak – nie „gderam”.

Mam kilka rad dla innych rodziców / opiekunów, którzy być może znaleźli się lub znajdą w najbliższym czasie w podobnej sytuacji i będą chcieli wspomagać swoje dzieci we wprowadzaniu zdrowych nawyków. Przede wszystkim spróbujmy znaleźć coś, co sprawi przyjemność naszemu dziecku, najlepiej, jeśli będzie to jakaś forma aktywności fizycznej. Nawet jeżeli nam – rodzicom czy opiekunom – nie do końca będzie to odpowiadało, pamiętajmy, że nie my jesteśmy w tym wypadku najważniejsi. Pozwólmy, aby nasze dziecko samo dokonało wyboru, podsuńmy mu nasze propozycje, zapewnijmy je o swoim wsparciu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba i nasz nastolatek zgodzi się na to, zróbmy to wspólnie. Po drugie, pomóżmy dziecku tak zorganizować czas, by mogło ono bez wyrzutów sumienia wygospodarować chwilę na relaks i ruch. Pomagajmy mu w tym i wspierajmy je na wszelkie sposoby, np. ułatwiając mu dotarcie na zajęcia rekreacyjno-sportowe i / lub odbierając je po ich zakończeniu. Po trzecie, chwalmy się naszym dzieckiem, podkreślajmy jego sukcesy, czasem komplementujmy (oczywiście zawsze wiarygodnie i bez zbytniej przesady). Niech nasze dziecko wie, jak jesteśmy dumni z każdego utraconego przez nie kilograma i poprawy formy. Kupujmy z przyjemnością nowe, coraz mniejsze ubrania, ale bądźmy bardzo czujni, by nie popaść w przesadę. Nastolatki to bardzo delikatna materia. Znakomitym wsparciem i potwierdzeniem, że naprawdę warto coś zmienić w stylu życia, są także pochwały z ust osób postronnych.

Wprowadzanie zmian w życie w istotny sposób wpływa na moje relacje z córką. Jesteśmy sobie bliższe, a nawet mam wrażenie, że nasze relacje zmieniły się trochę z matczyno-dziecięcych na koleżeńskie. Bardzo się cieszę, że moja córka nie wstydzi się naszych wspólnych aktywności. Wzajemnie motywujemy się teraz do wielu aktywności i czujemy się z tym bardzo dobrze.

MAŁA ZMIANA NAWYKÓW – DUŻY SUKCES DLA ZDROWIA

Poradnik PoZdro! to skondensowana dawka informacji o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej.