Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia! „Rajd Rowerowy Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” po raz piąty rusza przez Polskę!

Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia! – to hasło charytatywnego Rajdu Rowerowego Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2 Fundacji Medicover, którego celem jest podnoszenie świadomości zdrowego stylu życia i znaczenia aktywności fizycznej w walce z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Rowerzyści po raz piąty przemierzą Polskę z południa na północ i pokonają trasę ponad 1000km. Start Rajdu już 11 czerwca w Zakopanem, meta 18 czerwca w Gdyni. Inicjatywa zyskała już rangę międzynarodowego wydarzenia – w tym roku do ekipy wolontariuszy z Polski dołączy druga grupa startująca z Berlina. Na trasie powstaną Niebieskie Miasteczka, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia.

Jest to już piąta, jubileuszowa edycja Rajdu Rowerowego organizowanego przez Fundację Medicover. Ta międzynarodowa inicjatywa Grupy Medicover ma na celu edukowanie społeczeństwa i budowanie świadomości znaczenia profilaktyki i zagrożeń związanych z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Coraz większa liczba osób jest w stanie przedcukrzycowym. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln, z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia (wg PTD). 90 proc. przypadków cukrzycy to właśnie cukrzyca typu 2, której można uniknąć m.in. poprzez aktywność fizyczną. W Rajdzie udział bierze udział 37 wolontariuszy Fundacji Medicover – przedstawicieli spółek Grupy Medicover z różnych krajów.
W tym roku pierwsza grupa wyruszy z Zakopanego (11.06) i odwiedzi po drodze Kraków (11.06) oraz Wrocław (14.06). Drugi team rozpocznie przygodę w Berlinie i zatrzyma się w Zielonej Górze (14.06). Obydwie drużyny spotkają się w Poznaniu (15.06) i przez Bydgoszcz (16.06) pojadą w kierunku Gdyni, gdzie będzie miał miejsce Wielki Finał akcji (18.06). W każdym z miast, które odwiedzą uczestnicy Rajdu, Fundacja Medicover utworzy Niebieskie Miasteczka. Każdy odwiedzający będzie mógł w nich bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, poziom cukru i zasięgnąć porady różnych specjalistów. 
W zależności od miasta, do dyspozycji zainteresowanych będą dietetycy, fizjoterapeuci, stomatolodzy i dermatolodzy.
Niezwykle cieszy mnie fakt, że nasz Rajd z roku na rok przyciąga coraz więcej osóbskomentował Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. – Od początku działalności naszych Niebieskich Miasteczek udało się nam przebadać ponad 5 tysięcy osób. Staramy się budować świadomość znaczenia zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa poprzez takie akcje, które promują aktywność fizyczną i regularną diagnostykę – najskuteczniejsze metody chroniące nie tylko starszych przed cukrzycą typu 2. Serdecznie zapraszamy do Niebieskich Miasteczek na badania i do kibicowania naszym rowerzystom, którzy dedykują swój przejazd walce z epidemią cukrzycy typu 2! Dla odwiedzających przygotowaliśmy wyjątkowe upominki – niebieskie opaski odblaskowe symbolizujące solidarność z chorymi na cukrzycę.
W Rajdzie swój udział zadeklarowały również trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. Dołączą do Rajdu 15 czerwca w Poznaniu i towarzyszyć wolontariuszom aż do Gdyni. Na trasie Rajdu będą zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w badaniach.
Cieszy mnie fakt, że poprzez promowanie aktywności fizycznej możemy wspólnie pobudzać świadomość wśród ludzi na temat tego, czym jest dbałość o własne zdrowie oraz istotę profilaktyki, by to zdrowie zachować. Niezmiernie ważnym jest, aby każdy z nas poprzez aktywność fizyczną
 i umysłową, mógł realizować siebie. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy w duchu zdrowej rywalizacji!powiedziała Iwona Podkościelna
– Jesteśmy zaszczycone mogąc wziąć udział w „Rajdzie Rowerowym Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”. Jako sportowcy, szczególnie stawiamy na profilaktykę, której w codziennym życiu u większości osób niestety brakuje. Zawsze propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do badań i świadomości na temat własnego stanu zdrowia. Nadmiar obowiązków i brak czasu negatywnie wpływają na nasze zdrowie, dlatego szczególnie zachęcamy do profilaktyki i regularnego wykonywania badań. Sport to zdrowie!powiedziała Aleksandra Tecław.
Rajd jest rozwinięciem największej inicjatywy Fundacji Medicover – Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Wyniki badań prowadzonych w ramach tego programu są bardzo niepokojące – ponad 20 proc. przebadanych Przez PoZdro! nastolatków ma nadwagę lub otyłość, a prawie 70 proc. – dostateczną, słabą i bardzo słabą wydolność fizyczną. Oznacza to, że mają problemy z wejściem na 4. piętro. Ci młodzi ludzie, bez natychmiastowej interwencji, są na prostej drodze do chorób cywilizacyjnych – chorób serca, nadciśnienia, miażdżycy.

Szczegółowy harmonogram Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”:
11.06 (START) Zakopane, – 18.06 (WIELKI FINAŁ) Gdynia,

Niebieskie Miasteczka (czynne 10:00-15:00):
Kraków – 11.06, Plac Wielkiej Armii Napoleona
Berlin – 13.06 – start niemieckiej grupy
Wrocław – 14.06, Plac Solny
Zielona Góra – 14.06, Rynek
Poznań – 15.06, Malta – połączenie drużyny polskiej i niemieckiej, dołączenie kolarskiego tandemu złotych medalistek z Rio
Bydgoszcz – 16.06, Wyspa Młyńska
Gdynia – 17.06, Plac Grunwaldzki (czynne 10:00-14:00); 18.06, Skwer Kościuszki
Zobacz relację z poprzedniej edycji Rajdu na kanale Vimeo PoZdro! http://bit.ly/MediBR2015
Przebieg wydarzenia można śledzić na https://www.facebook.com/ROWEREMPRZEZPOLSKE/
Partnerzy akcji: Accu-Chek, Centrum Medyczne Damiana, Healthy Workplaces for All Ages, Medicover Apteka, Medicover, Medi Partner, Medicover Stomatologia, Miasto Kraków, Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Polska Federacja Edukacji 
w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, PR1ME Fitness & Wellness, Rehasport Clinic, Roche, SklepRowerowy.pl, Synevo, Schwinn Cycling.
Patronaty: Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Wrocławia Joanna Nyczak, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Patronaty medialne: Radio Merkury Poznań, TVP3 Poznań, mojacukrzyca.org, krakow.pl.

Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe prezentujące wydarzenia sportowe dla młodzieży objętej ZOI oraz historie uczestników, którzy wraz ze swoimi rodzinami e odmienili swój styl życia, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro
O Programie PoZdro!
Celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem Programu jest edukacja młodzieży poprzez innowacyjne Lekcje Multimedialne PoZdro! dostępne dla każdej chętnej placówki gimnazjalnej w Polsce. Ideą pakietu jest włączanie środowiska szkolnego w promocję zdrowego stylu życia, akcentowanie roli sportu i właściwej diety. Dodatkowo, w ramach Programu przeprowadza się szkolenia w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa, specjalisty aktywności fizycznej. Do tej pory uczestnicy PoZdro! odbyli już blisko25 tys. indywidualnych wizyt tego typu. W ramach Programu przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla całych rodzin. Dostępny jest również bezpłatny Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!
PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, a dzięki Lekcjom Multimedialnym PoZdro! – z prozdrowotnym przekazem – dotrzeć do kolejnych 38 tys. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu oraz w gminie Kosakowo. W 2016 roku Program PoZdro! otrzymał środki na rozwijanie dobrej praktyki w Rumunii.
Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli
i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera także m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są projekty takie jak m.in.: Medicover Runners, czy rajd rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Od 2016 roku Fundacja Medicover odpowiada również za organizację Queen Sylvia Nursing Award (Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii) – w ramach tego konkursu studenci pielęgniarstwa mają za zadanie opracować i przedstawić pomysły na usprawnienie opieki nad osobami starszymi.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz, Cook Communications
Kom. +48 601 593 082
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com
„PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)
Kierownik Projektu „PoZdro!”:
Kamila Szarejko, Fundacja Medicover
Tel. +48 22 592 7337 
Email: kamila.szarejko@medicover.pl

Comments are closed.