Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Logo Fundacja Medicover

Decyzja o zmianie stylu życia na zdrowszy zapadła już jakiś czas temu, ale jak wytrwać w naszych postanowieniach, w czasie gdy pandemia „zamknęła” nas w domu z lodówką? Właśnie w programach takich jak ten – SIŁA!

„Gdyński program jest przykładem działań jakie podejmujemy w walce o jakość i długość życia naszych mieszkańców. W obecnej sytuacji epidemicznej Rodziny biorące udział w Anna Melkinaszym programie, pracujące nad zmianą swojego stylu życia na zdrowszy, bardziej niż zwykle potrzebują profesjonalnego wsparcia i motywacji. Dlatego cieszę się, że udało się wypracować sposób na kontynuowanie konsultacji ze specjalistami w trybie on-line. Gwarantuje to bezpieczeństwo i daje dzieciom i ich rodzicom pełen komfort korzystania z konsultacji w zaciszu domowym.” – mówi Anna Melki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia

Obecna sytuacja wymogła na nas poszukiwanie nowych rozwiązań. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo i otwierają się przed nami nowe, dotąd niewykorzystywane możliwości. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom zaangażowanych w Program Rodzin i jak mówi Magda Stadnyk – Frąckiewicz – psycholog Fundacji Medicover, która realizuje Program – „Bez wahania stwierdzam, że dajemy radę! Zamiast tradycyjnie, w gabinecie lub na sali szkoleniowej, spotkamy się on-line: na Skype lub podczas webinarium. Pacjenci podczas konsultacji są tak samo zaangażowani jak wcześniej, nawet można zauważyć, że większa liczba osób z rodziny bierze w nich udział. Podczas jednej konsultacji usłyszałam, że „…w sumie to lepiej z domu, bo czasu na dojazd się nie traci i nie trzeba czekać” ?” Okazuje się, że najważniejsze są chęci. Jeśli ich nie brakuje – razem możemy wszystko!

Jakie konsultacje odbywają się on-line? W nowej formule uczestnicy Programu spotykają się z dietetykiem, psychologiem i specjalistą ds. aktywności fizycznej. Istnieje też możliwość telefonicznej konsultacji wyników badań z lekarzem. „Do tej pory z wizyt w nowej odsłonie skorzystało już 90 RODZIN, a blisko 87% z nich ocenia konsultacje online na bardzo dobrze” – mówi Kinga Knap Koordynator Projektów Fundacji Medicover.

„Wizyty on-line dają nam możliwość rozmowy ze specjalistami bez wychodzenia z domu. Możemy swobodnie zadawać pytania. Dla nas jako rodziców to ciekawa i wygodna, nowa forma. Dla naszych dzieci, korzystanie z tego typu nowoczesnych rozwiązań, to aktualnie norma, w której doskonale się czują”- mówi pani Karolina, mama Karola, uczestnika projektu.

Zarówno dzieci jak i ich opiekunowie śmiało testowali podsuwane przez nas nowe formy komunikowania się i udziału w warsztatach szkoleniowych. Jak mówi Ismena Legieć – Wojciechowska – psycholog Fundacji Medicover – „Okazało się, że umiemy się doskonale przystosować do nowych sytuacji. My staramy się dawać z siebie wszystko by nasi podopieczni czuli się „zaopiekowani”. Stale o nich myślimy i kombinujemy jak się zorganizować by czuli, że cały czas jesteśmy dla nich dostępni. Z drugiej strony widzę ogrom zaangażowania ze strony naszych podopiecznych. Pomimo tej trudnej sytuacji, cały czas uczestniczą w Programie i starają się wypełniać zalecenia naszych specjalistów. Doskonale sobie radzą! Jestem z nich szalenie dumna i dumna jestem też z bycia częścią Programu.”

Równie pozytywne wrażenia pozostają po szkoleniach/warsztatach w formie webinariów. Jakie tematy poruszamy? Rozmawiamy min. o tym jak reklama wpływa na nasze decyzje konsumenckie, odkrywamy prawdy i mity dotyczące zdrowego odżywiania, pokazujemy jak ogromny wpływ na nasze zdrowie mają właściwe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim jednak udowadniamy jak wielkie pozytywne efekty możemy osiągnąć wprowadzając niewielkie zmiany w naszym życiu.

W pytaniu „Jak oceniasz warsztaty w formie online” skierowanym w ankiecie do uczestników Programu, aż 85 % uczestników wskazało najwyższą ocenę (w skali 1-5), zaś 98 % procent uczestników odpowiedziało, że całościowo szkolenia bardzo im się podobają. „Webinary są bardzo praktyczną formą wykładu, w którym uczestnicy mogą zadawać pytania oraz dyskutować. Wszystko to niezależnie od miejsca w którym się aktualnie znajdują. Osobiście uważam, że spotkania online są wygodne zarówno dla podopiecznych Programu jak i dla samych specjalistów.” – mówi Michał Kaźmierczak – dietetyk Fundacji Medicover, który z powodzeniem prowadzi warsztaty on-line dla uczestników Gdyńskiego Programu. Dodatkowym atutem tej formy warsztatów jest możliwość powtórnego odtworzenia części wykładu, która szczególnie kogoś zaciekawiła lub w razie potrzeby, całości nagrania.

Już nie pierwszy raz okazuje się, że rozwiązania wdrażane na potrzebę chwili, okazują się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Naszym zdaniem tak właśnie stało się w przypadku Gdyńskiego Programu ?

Skip to content