Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Kompleksowe przebadanie około 6 tysięcy uczniów pierwszych klas 23 gdyńskich gimnazjów w ciągu trzech lat – takie jest założenie PoZdro!, Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych prowadzonego przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Medicover, który 10 marca ruszył w Gdyni. Informacja o programie została zaprezentowana podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Gdyni.
Gdynia została wybrana przez Fundację jako pierwsze miasto w Polsce, w którym będzie realizowany program ze względu na doskonałą współpracę z tutejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w przeróżne kampanie prozdrowotne i prospołeczne. Głównym celem Ogólnopolskiego Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych z Gdyni poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2) oraz innych chorób cywilizacyjnych
i podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Jest to działanie, które ma na trwałe utrwalić zdrowe nawyki i nauczyć dbać o zdrowie.
Program PoZdro składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych (co poprzedzi informacja, wysyłana do szkół i rodziców): pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała. Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół (choćby w sferze tworzenia lepszych warunków do aktywności fizycznej) oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. Trzeci etap programu polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.
Jest to jeden z największych tego typu programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej. Fundacja Medicover jest przygotowana do realizacji programu w kilku innych polskich miastach, włącznie z Warszawą. Docelowo chce przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Skip to content