Uczestnicy Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” oraz ich rodziny, w miniony wtorek (16 grudnia), wzięli udział w bezpłatnych zajęciach sportowych na Lodowisku Miejskim w Gdyni. Ideą, która przyświecała wydarzeniu organizowanemu przez Fundację Medicover, jest promocja zdrowia i aktywnego stylu życia.
Specjaliści Fundacji Medicover, która od marca b.r. realizuje w Gdyni Program „PoZdro!”, dzielą się z gimnazjalistami wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Zajęcia na Lodowisku Miejskim w Gdyni były kolejnym już wydarzeniem w ramach Programu, poprzez które organizatorzy chcą pokazać, jak ważne dla utrzymania prawidłowej masy ciała i zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu II, jest regularne uprawianie sportu.
Spotkaliśmy się z uczestnikami Programu „PoZdro!” oraz ich rodzicami na lodowisku, aby pokazać młodym ludziom, że sport to przede wszystkich dobra zabawa i ciekawa forma spędzania wolnego czasu. – mówi Anna Filipiak, koordynator Programu „PoZdro!” w Gdyni. – Ślizgawka to ciekawa, „zimowa” forma aktywności fizycznej, podczas której mieliśmy okazję bliżej się poznać. Wspólne spędzenie czasu na lodowisku było także nagrodą i podziękowaniem dla naszych uczestników i ich rodzin za ogromną pracę, jaką codziennie wykonują zmieniając swoje nawyki na takie, które utrzymują nas w zdrowiu.
Sport trzeba uprawiać na okrągło – podkreśla Ilona Przekwas, specjalista aktywności fizycznej Fundacji Medicover, prowadząca wtorkowe zajęcia. – Nie musi być to sport wyczynowy, ważna jest systematyczność. Nie zapominajmy również, że aktywność fizyczna musi nam sprawiać przyjemność. Łyżwiarstwo jest sportem bardzo korzystnie wpływającym na zdrowie – podczas jazdy na lodzie pracują wszystkie partie mięśniowe, wzmacniamy także pracę układu krążeniowo – oddechowego. To aktywność, która idealnie wpływa na polepszenie wydolności i kondycji fizycznej, można ją uprawiać rodzinnie.
W zajęciach na Lodowisku Miejskim w Gdyni wzięło udział ponad 100 osób z 30 rodzin objętych Programem. Poziom zajęć był dostosowany był do różnych stopni zaawansowania umiejętności łyżwiarskich – od nauki podstawowych kroków po doskonalenie techniki jazdy. Na wszystkich uczestników czekały ciepłe napoje, a także drobne upominki. Była to kolejna inicjatywa Fundacji Medicover i Programu „PoZdro!” promująca aktywność fizyczną. W nocy z 14 na 15 listopada, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, ponad 300 osób wzięło udział w Wielkim Nocnym Biegu „PoZdro!” w centrum Warszawy. Uczestnicy przebiegli wspólnie ponad 1200 km. Bieg miał wymiar charytatywny, każdy przebiegnięty kilometr przeliczony został na złotówki. Fundacja Medicover przekazała kwotę 12 tys. złotych na rzecz przedszkola integracyjnego Cukierkowo dla dzieci z cukrzycą. W biegu wzięła udział złota medalistka olimpijska, Sylwia Gruchała.
Programu „PoZdro!” rozpoczął się w Gdyni w marcu b.r. Obecnie trwają badania przesiewowe drugiej edycji Programu, w której biorą udział pierwszoklasiści ze wszystkich gdyńskich gimnazjów. Na chwilę obecną przebadano już łącznie ponad 2000 dzieci. W ramach Programu, młodzież, która narażona jest na zachorowanie na cukrzycę typu II oraz ich rodziny, zapraszana jest do bezpłatnej, dwuletniej opieki zespołu specjalistów: lekarza, dietetyka, specjalisty od aktywności fizycznej i psychologa, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej. Specjaliści pokazują, jak drobne zmiany w codziennych przyzwyczajeniach m.in. żywieniowych i ruchowych mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia i cały motywują uczestników do działania.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” Fundacji Medicover w październiku b.r. objął także Warszawę, obecnie w stolicy trwają badania przesiewowe uczniów pierwszych klas gimnazjalnych. W pierwszym kwartale 2015 do Programu dołączy Lublin, a w ciągu następnych miesięcy jeszcze jedno miasto w Polsce. W sumie, w ciągu pięciu lat, Fundacja Medicover zamierza przebadać ponad 30 tys. dzieci, a dzięki opiece indywidualnej zespołu specjalistów pomóc ponad 2 tys. dzieci w wyjściu z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu drugiego i inne choroby cywilizacyjne.
O Programie „PoZdro!”
Celem Programu „PoZdro!” jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką.
„PoZdro!” jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.
Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości, dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek „Ufność” w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii. Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Szczegółowe informacje o programie PoZdro i jego przebiegu znajdują się na stronie: www.po-zdro.pl oraz www.facebook.com/ProgramPoZdro
Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz Cook Communications
Tel. +48 22 121 97 35
Kom. +48 663 171 033
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com
„PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)
Kierownik Projektu PoZdro w Gdyni:
Anna Filipiak, Fundacja Medicover
Tel. +48 519 532 421
Email: anna.filipiak@medicover.pl