W Warszawie zakończyła się druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. Przebadanych zostało aż 63 proc. uczniów klas pierwszych ze szkół gimnazjalnych, które wzięły udział w projekcie. Wyniki badań są alarmujące: aż 15 proc. młodzieży znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2.
Do badań przesiewowych włączyły się 34 szkoły gimnazjalne z Warszawy. W sumie przebadanych zostało 2207 uczniów pierwszych klas, co stanowi 63 proc. badanej populacji. W grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się 327 osób (15 proc).
Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu, wskazują, że:
- Nadwaga i otyłość występują u 19,6% przebadanych nastolatków.
- Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u aż 26,6% jego uczestników
- Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 66,2% badanych.
- W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 5,9% (124) uczniów!
- Nieprawidłową postawę ciała ma aż 79,6% badanych.
- Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 12,7% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.
Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka zostały zaproszone do bezpłatnej i specjalistycznej części Programu PoZdro!, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI). Młodzież ta przez kolejne dwa lata będzie mogła skorzystać z bezpłatnych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty od aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych i zajęć sportowych. Do tej pory, w ramach Programu w Warszawie odbyło się 11 warsztatów edukacyjnych, w których wzięło udział ponad 300 osób. Liczba uczestników zajęć sportowych przekroczyła 140. W ciągu dwóch lat badań do Programu PoZdro! zakwalifikowało się 570 uczniów.
54 szkoły w Warszawie realizują także Lekcje Multimedialne PoZdro!, których celem jest przekazanie praktycznej wiedzy na temat zdrowego stylu życia.
– Wyniki badan II edycji Programu PoZdro są mocno niepokojące – W Warszawie obserwujemy wysoki wskaźnik młodzieży, która nie jest w stanie ukończyć prostego testu sprawnościowego mierzącego wydolność fizyczną –odpowiednik wejścia na 4 piętro. Ten test musiało przerwać prawie 6 proc. młodzieży, aż 124 uczniów w wieku 13-14 lat. To jedna z wielu cennych informacji, która pokazuje, którą sferę życia należy zmieniać oraz na jaki element edukacji młodych ludzi należy położyć większy nacisk – powiedziała Kamila Kaniowska, Lokalny Koordynator Programu PoZdro! Fundacji Medicover.
– Tylko działaniami profilaktycznymi jesteśmy w stanie zmniejszyć skalę problemu zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi wśród młodych ludzi. Te działania muszą być prowadzone na jak największą skalę. Ostatnio do walki z nadwagą i otyłością włączył się Szczecin z programem konsultacji z dietetykami i trenerami dla 8-latków. Niezmiennie nas to cieszy – dodała Kamila Szarejko, Kierownik Programu PoZdro! Fundacji Medicover. – Wiemy z doświadczenia, że tylko kompleksowe działania przynoszą efekty. I musi się w nie włączyć całe środowisko dziecka – rodzina, szkoła i władze lokalne – tak, aby młody człowiek otrzymywał zawsze spójny przekaz ze swojego otoczenia.
– Myślę, że wielu moich rówieśników bardzo źle się odżywia, je głównie fast foody i słodycze, pije słodkie napoje – powiedziała Ania, uczestniczka Programu PoZdro! z Warszawy. – Dzięki Programowi PoZdro! wprowadziłam dużo zmian w swoim życiu. Teraz czuję się o wiele lepiej – i nie chodzi tylko o wygląd, ale też o samopoczucie. Nie jestem też zmęczona tak często jak kiedyś.
Do tej pory w ramach Programu PoZdro! przebadano prawie 12700 uczniów w Polsce, z czego do drugiej części Programu zakwalifikowało się 1895 osób. Program PoZdro! dalej trwa – we wrześniu rozpoczną się jego kolejne edycje. W Warszawie będzie to już ostatni rok badań przesiewowych i ostatnia szansa na sprawdzenie stanu zdrowia swojego dziecka.
Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty jest Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.