Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Logo Fundacja Medicover

W Warszawie rusza trzecia i ostatnia już edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. To już ostatni rocznik uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w stolicy, który zostanie objęty badaniami przesiewowymi.
Rusza trzecia i ostatnia już edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover w Warszawie. Badaniami przesiewowymi może zostać objętych nawet 4600 warszawskich uczniów, głównie z dzielnic: Praga-Południe, Wilanów, Ursynów i Śródmieście. Jeśli któraś szkoła z terenu Warszawy, spoza tych dzielnic, chciałaby się włączyć w realizację Programu, wystarczy zgłosić się do Fundacji. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, realizowane na terenie szkoły ucznia, trwają około 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała wraz z badaniem płaskostopia za pomocą podoskopu komputerowego, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Aby badanie zostało przeprowadzone, potrzebna jest jedynie zgoda opiekuna dziecka.
Wyniki drugiej edycji badań w Warszawie, prowadzonej w roku szkolnym 2015/2016 są bardzo niepokojące. Pokazują one, że prawie 7 na 10 uczniów ma dostateczną, słabą albo bardzo słabą wydolność fizyczną. Test sprawnościowy – odpowiednik wejścia na czwarte piętro – trzeba było przerwać u aż 6 proc. badanych (124 uczniów)! Jest to najwyższy wskaźnik, obok wyników młodzieży z Lublina, z miast objętych Programem PoZdro! Dodatkowo, u trzech na dziesięciu nastolatków w stolicy zdiagnozowano podwyższone ciśnienie w trakcie badania – to także jeden z najwyższych współczynników w Polsce.
Liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 wzrasta lawinowo, nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia mówi wręcz o epidemii. Pokolenie dzieci urodzonych po 2000 roku może żyć krócej niż pokolenie ich rodzicówostrzega dr n. med. Monika Lech, członek Rady Konsultacyjnej Programu PoZdro!Bardzo ważne jest, aby do rozwoju cukrzycy typu 2 nie doszło, cukrzyca rozwija się latami, nie dając na początku żadnych objawów. Bolą dopiero jej konsekwencje,
w postaci np. stopy cukrzycowej, niewydolności nerek, czy nawet utraty wzroku.
To, czy zachorujemy na cukrzycę typu 2 zależy od nas i stylu życia, jaki prowadzimy.
Dlatego im wcześniej zaczniemy działać i zmieniać swoje nawyki na zdrowsze, tym większą szansę mamy na zdrową przyszłość.

Profilaktyka jest podstawą w walce o zdrową przyszłość. Dlatego zachęcamy rodziców
do wyrażania zgody na badania przesiewowe ich dziecka, wystarczy tylko podpis, aby sprawdzić, czy nasza pociecha znajduje się w grupie ryzyka rozwoju bardzo groźnych chorób, w tym cukrzycy typu 2
dodała Kamila Kaniowska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! w Warszawie
Wszystkim uczniom, którzy znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy
typu 2 oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów: lekarza, specjalistę od aktywności fizycznej, dietetyka i psychologa. Jest to tzw. Zintegrowana Opieka Indywidualna (ZOI). Rodzina objęta Programem wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza, jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia, mogą prowadzić do choroby. Specjalista aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość i rodzaj uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz monitoruje stan zdrowia dziecka. Wszystkie rodziny zapraszane są także do udziału w warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych. Do tej pory na terenie Warszawy odbyło się już prawie 4500 indywidualnych spotkań ze specjalistami, w zajęciach sportowych wzięło udział prawie 170 osób, a warsztatach edukacyjnych ponad 300.
W Gdyni, która jako pierwsza objęta została badaniami przesiewowymi, mamy już ponad 50 uczestników Programu PoZdro!, którzy ukończyli dwuletni cykl opieki indywidualnej. Młodzież ta jest już na prostej drodze do wyjścia z grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych. Całe rodziny odmieniły swój styl życia na taki, który sprzyja zdrowiu – to wielki sukces i dowód na to, że zmiany są możliwepowiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.
Ilustracją pozytywnych zmian na łamach PoZdro! są indywidualne sukcesy podopiecznych Programu. Przykładem rozwoju osobistego, automotywacji i osiągania ambitnych celów przez dzieci, jest zdobycie na początku października br. przez uczestnika warszawskiej edycji PoZdro!, złotego medalu w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodziczek w judo. 14 – letni Janek Gozdek, który od blisko roku bierze udział w Programie, pod koniec września wywalczył także brąz w Pucharze Europy Młodzików – Warsaw Judo Open.
Miło mi jest widzieć, że inni również cieszą się sukcesami mojego syna. Pomijając ciężką fizyczną pracę, jaką wykonuje Janek, aby chodzić regularnie na treningi od 8 lat, to również program PoZdro! od zeszłego roku nam w tym pomaga. Cykliczna kontrola i odpowiednia motywacja, którą są spotkania z młodymi ciekawymi dla nastolatka ludźmi – trenerzy aktywności fizycznej są rewelacyjni i potrafią zmotywować młodego człowieka – otwierają dzieciakom i ich rodzicom oczy na to, że zagrożenia są obok nas, bardzo blisko. Spotkania są treściwe i ciekawe i myślę, że warto poświęcić na nie czas dla swojego dzieckadodała Małgorzata Gozdek, Mama Janka.
Warszawa jest jednym z czterech miast na polskiej mapie walki z cukrzycą typu 2 i chorobami cywilizacyjnymi. Dotychczas w ramach Programu PoZdro! przebadano łącznie ponad 12 700 dzieci, badania dalej trwają. Do Programu zakwalifikowało się już prawie 2000 nastolatków. Docelowo Fundacja Medicover zamierza przebadać w ciągu pięciu lat ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu Programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.
Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty został patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej za podnoszenie świadomości dotyczącej chorób cywilizacyjnych, profilaktyki, promocji zdrowego stylu życia wśród młodzieży, a także zaangażowanie szerokiego środowiska szkolnego, w tym uczniów i nauczycieli.
Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe prezentujące wydarzenia sportowe dla młodzieży objętej ZOI oraz historie uczestników, którzy wraz ze swoimi rodzinami całkowicie odmienili swój styl życia, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro
O Programie PoZdro!
Celem Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy
i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat. Dodatkowo, w ramach Programu dostępne są także Lekcje Multimedialne (40 000 pakietów), które są bezpłatnie udostępniane każdej chętnej placówce oraz, również bezpłatny, Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!
PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.
Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli
i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera także m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są projekty takie jak m.in.: Medicover Runners, czy rajd rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Fundacja Medicover wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz, Cook Communications
Kom. +48 601 593 082
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com
„PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)
Kierownik Projektu „PoZdro!”:
Kamila Szarejko, Fundacja Medicover
Tel. +48 22 592 7337
Email: kamila.szarejko@medicover.pl

Skip to content