W Lublinie trwa II edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover. Badania są bezpłatne i dostępne dla wszystkich uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych. Wystarczy jedynie zgoda opiekuna dziecka. Zgody zbierane są jedynie do połowy lutego 2016 (początek ferii zimowych w województwie lubelskim).
To już ostatni moment, aby wyrazić zgodę na udział w badaniach przesiewowych w ramach II edycji Programu PoZdro! w Lublinie. W pełni bezpłatne, nieinwazyjne, bezbolesne i trwające około 20 minut badania są idealną okazją do sprawdzenia stanu zdrowia swojego dziecka. Może w nich wziąć udział każdy uczeń lubelskiego gimnazjum, uczęszczający w roku szkolnym 2015/2016 do pierwszej klasy. Jedynym wymogiem jest podpisanie zgody przez opiekuna dziecka i przekazanie jej wychowawcy. Jest na to czas do połowy lutego 2016 (początek ferii zimowych w województwie lubelskim).
– Warto przebadać dziecko w ramach Programu PoZdro! – powiedziała Mama Szymona – gimnazjalisty, u którego podczas badań przesiewowych wykryto wadę serca – Podczas wizyty u kardiologa dowiedzieliśmy się, że to schorzenie, jeśli nieleczone, może prowadzić w najlepszym wypadku do przeszczepu serca. Syn jest już po specjalistycznym zabiegu i może znowu cieszyć się życiem.
– Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą typu 2, jest coraz większe wśród młodych ludzi. Z Raportu Wstępnego Fundacji Medicover wynika, że prawie 70 proc. przebadanych nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną, a u ponad 20 proc. odnotowano podwyższone ciśnienie. To bardzo niepokojące liczby. W ich obliczu to my, dorośli, musimy działać – mówi Monika Lipińska Zastępca Prezydenta ds. Społecznych. – Badania przesiewowe w prosty i szybki sposób pozwalają stwierdzić, czy u danej osoby występuje ryzyko danego schorzenia. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców pierwszoklasistów z lubelskich gimnazjów do wyrażania zgód na udział w Programie PoZdro!