W sali gimnastycznej Gimnazjum nr. 29 im Konstytucji 3 maja, Fundacja Medicover podsumowała II edycję badań przesiewowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! we Wrocławiu. Wybór miejsca nie był przypadkowy – Program PoZdro! od lat realizuje misję edukowania młodzieży w tematyce zdrowego odżywiania oraz profilaktyki przeciwko chorobom cywilizacyjnym. Konferencja odbyła się 21 czerwca 2017 roku.
W drugiej edycji badań Programu PoZdro!, realizowanej w roku szkolnym 2016/2017, wzięło udział 2340 (72 proc. badanej populacji) uczniów klas pierwszych z 35 wrocławskich gimnazjów. W grupie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne znalazło się 326 (14 proc.) dzieci.
W sumie, w ciągu dwóch edycji Programu, bezpłatnymi badaniami Kompleksowej Analizy Zdrowotnej zostało objętych 4453 uczniów (66,6 proc. populacji), z czego aż 607 zostało zaproszonych do konsultacji z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów: lekarza, dietetyka, trenera i psychologa.
Szczegółowe wyniki drugiej edycji:

• Nadwaga i otyłość występują u 18,7% przebadanych nastolatków (17,5% w I edycji).
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 27,6% jego uczestników (30% w I edycji).
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 61,2% badanych (59% w I edycji).
  • W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 8,8% uczniów a kolejne 9% w ogóle nie wzięło udziału w badaniu ze względu na trwałe dolegliwości zdrowotne!
  • Nieprawidłową postawę ciała ma aż 94,1% badanych (93,6% w I edycji).
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 13% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty (12% w I edycji).

Wyniki badań z dwóch edycji Programu są bardzo alarmujące i ukazują spadek liczby uczniów z bardzo dobrą i dobrą wydolnością fizyczną (z 35,9 proc. do 30 proc.), wzrost liczby dzieci z wydolnością bardzo słabą, słabą oraz dostateczną (z 59 proc. do 61,2 proc.) oraz bardzo wysoki odsetek młodzieży, która nie może wykonać testu sprawnościowego (prawie 18 proc).
– Aby uchronić pokolenie naszych dzieci, muszą działać wspólnie – samorządy, szkoły, organizacje pozarządowe – tylko w ten sposób możemy przygotować solidny fundament dla zdrowej przyszłości naszych dzieci – powiedział Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji.
Na ręce Dyrektora Gimnazjum numer 29 we Wrocławiu przekazana została także tablica edukacyjna PoZdro!
Już we wrześniu rusza trzecia i ostatnia edycja badań. W związku z reformą szkolnictwa i likwidacją gimnazjów, badania będą przeprowadzane w czwartych klasach szkół podstawowych.
W konferencji wzięli udział: Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji; Joanna Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych; Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover; Katarzyna Kostuch, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! Fundacji Medicover; dr Ewa Rutkowska, lekarz ZOI; Marek Sempik, Dyrektor Gimnazjum numer 29 oraz Rodzina PoZdro!: Jakub Wojtkowski z Rodzicami.