Co 7 gimnazjalista ma problem z wejściem na 4 piętro – niepokojące wyniki I edycji Programu PoZdro! w Lublinie Stań się PoZdro! aktywny!

W Lublinie zakończyła się pierwsza edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover. Wyniki wskazują, że młodzież ma nie tylko problemy z nadwagą i otyłością. Aż 70 proc. nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Dla nich, ale także dla wszystkich, którzy chcą poprawić sprawność i kondycję fizyczną, Fundacja Medicover przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem „Stań się PoZdro! aktywny!”
Od marca do czerwca tego roku 1143 uczniów (50% badanej populacji) klas pierwszych z 27 lubelskich gimnazjów zostało przebadanych pod kątem występowania czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Ponad 15% przebadanej populacji znalazło się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i zostało zaproszonych do Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI).Badania wykonanow ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!”, prowadzonego przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Fundacji Medicover.
Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu,wskazują, że:

  • Nadwaga i otyłość występują u 20,9% przebadanych nastolatków.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 17,7% jego uczestników.
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 70%
  • Nieprawidłową postawę ciała ma 82,3% badanych.
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 11,6% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.

Do bezpłatnej dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej zakwalifikowało się 178 uczniów, czyli 15,6% ze wszystkich przebadanych. Przez kolejne dwa lata wszyscy zaproszeni będą mogli skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty od aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych. Ponadto dla wszystkich chętnych Fundacja Medicover przygotowała szereg wydarzeń sportowo-edukacyjnych skierowanych do całych rodzin pod hasłem: Stań się PoZdro! aktywny!
Programy takie jak PoZdro! są niezwykle ważne, ponieważ uświadamiają nam, z jak poważnym problemem mamy do czynienia wśród młodzieży – coraz większa grupa nastolatków znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy typu 2 – mówi Barbara Danieluk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą zapobiec wielu groźnym dla zdrowia dolegliwościom.
Program PoZdro! został ciepło przyjęty przez władze Lublina, które są bardzo zaangażowane w prowadzenie działań prozdrowotnych. Dlatego też z największą przyjemnością włączyliśmy się w cykl wydarzeń Lato w mieście 2015 oraz w dobrze znamy lublinianom projekt: Centralny Plac Zabaw. Okres wakacji to idealny czas, aby przekonać się, że dzięki uprawianiu sportu zaczynamy czuć się lepiej i mieć więcej, jakże potrzebnej nam w codziennym życiu, energii. mówi Kamila Szarejko, Kierownik Projektów Fundacji Medicover.
Każdy, kto odwiedzi nasze wydarzenia w sierpniu, będzie mógł zasięgnąć porady dietetyka, sprawdzić m.in. zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz wziąć udział w treningu przygotowanym przez specjalistę aktywności fizycznej.dodaje Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu „PoZdro!”
W cykl letnich sportowo-edukacyjnych wydarzeń Fundacji Medicover włączył się także Daniel Iwanek, trzykrotny mistrz świata w karate tradycyjnym, który poprowadzipokazowy trening karate.
Rezultaty opracowanychprzeze mnie programów sportowych „Pierwszy krok” oraz „Trzymaj pion” udowadniają, że im wcześniej rozpoczynamy edukację sportową tym lepiej. Sport nie musi być wyczynowy i nawet niewielka, ale regularna dawka ruchu pozytywnie wpływa na rozwój młodych ludzi.  – mówi Daniel Iwanek, trzykrotny mistrz świata w karate tradycyjnymBez sportu nie ma zdrowia, a bez zdrowia, nie ma nic. Warto stać się PoZdro! aktywnym!
Centralny Plac Zabaw jest projektem skierowanym do wszystkich. – mówi Arkadiusz Kaźmierak, organizator Centralnego Placu Zabaw – Sportowo-edukacyjna inicjatywa Fundacji Medicover idealnie wpisuje się w filozofię Centralnego Placu Zabaw – naszym wspólnym celem jest, aby lublinianie ciekawie, twórczo i zdrowo spędzali czas.
 
Harmonogram wydarzeń Stań się PoZdro! akywny!:
6 sierpnia – Centralny Plac Zabaw
13 sierpnia – Cetralny Plac Zabaw
14 sierpnia – Słoneczny Wrotków
21 sierpnia –  Słoneczny Wrotków
 
Więcej informacji:
www.po-zdro.pl
www.um.lublin.eu
www.ck.lublin.pl
www.danieliwanek.pl
 
O Programie PoZdro!
Celem Programu „PoZdro!” jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat.
„PoZdro!” jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Gdynia została wybrana przez Fundację Medicover, jako pierwsze miasto w Polsce, w którym jest realizowany program ze względu na doskonałą współpracę z tutejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w różne kampanie prozdrowotne i prospołeczne.
Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
 
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości,
dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek „Ufność” w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii.  Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.

O Grupie Medicover

Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz, Cook Communications
Kom. +48 601593082
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com
„PoZdro!”Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)
Kierownik Projektu „PoZdro!”:
Kamila Szarejko, Fundacja Medicover
Tel. +48 22 592 7337
Email: kamila.szarejko@medicover.pl

Comments are closed.