Druga edycja Programu PoZdro! w Gdyni rozpoczęta

15.09.2014 r. w centrum informacji InfoBox w Gdyni odbyła się Konferencja Prasowa inaugurująca drugą edycję Programu PoZdro!  oraz podsumowująca wyniki badań przesiewowych pierwszej edycji.

W pierwszej edycji Programu, która trwała od marca do czerwca tego roku, badaniami przesiewowymi objęto 1045 uczniów (55% populacji) ze wszystkich 23 państwowych gdyńskich gimnazjów.
Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (KAZ), wykazują, że:

  • Nadwaga i otyłość występują u 22% przebadanych nastolatków.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 16,1% jego uczestników.
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 65% badanych.
  • Nieprawidłową postawę ciała ma 68,8% badanych.
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 10,3% badanych uczniów, niebędących pod opieką okulisty.

Do bezpłatnej, dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI) zakwalifikowało się 180 uczniów, czyli 17,2% ze wszystkich przebadanych. Młodzież ta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz inne choroby cywilizacyjne. Po kolejnych wizytach u specjalistów Zintegrowanej Opieki Indywidualnej Fundacji Medicover, 83% uczestników odczuwa poprawę samopoczucia.
Druga edycja Programu PoZdro! W Gdyni właśnie się rozpoczęła, a tym samym rozpoczęły się spotkania z Dyrektorami szkół oraz przekazywanie zgód dla rodziców niezbędnych do przeprowadzenia badania Kompleksowej Analizy Zdrowotnej. W najbliższych 2 latach, w ramach projektu, Fundacja Medicover zamierza objąć Programem ok. 6 tys. uczniów z gdyńskich gimnazjów.
W październiku tego roku, Fundacja Medicover rozpocznie realizację Programu PoZdro! w wybranych dzielnicach Warszawy. Projekt został już pozytywnie zaopiniowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Na 2015 rok planowany jest start PoZdro! w kolejnych dwóch miastach w Polsce.
Publikacje:

http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_97106.html

http://trojmiasto.miastodzieci.pl/wydarzenia/1:/86936:druga-edycja-programu-pozdro

http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,lbid,8582,title,Gdynia-walczy-z-cukrzyca-Przebadaja-stan-zdrowia-30-tys-gimnazjalistow,wid,16887944,wiadomosc.html?ticaid=11377e&_ticrsn=3

http://mlodagdynia.pl/czytaj/w-szkole/356

Konferencja Gdynia

Comments are closed.