W ramach szerokiego wdrożenia narzędzia informatycznego ESMS (Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej) we Wrocławiu, w środę 28 grudnia 2022 roku, odbyło się pierwsze szkolenie dla pielęgniarek i higienistek szkolnych z obsługi Systemu. W praktycznych warsztatach poprowadzonych przez Fundację Medicover, udział wzięło 15 pielęgniarek. W nowym roku planowane są kolejne szkolenia dla przedstawicieli medycyny szkolnej z NZOZów, które zgłosiły się do projektu.
Ważnym celem działania, realizowanego przez Fundację Medicover dla Wrocławskiego Centrum Zdrowia i Gminy Wrocław są:
  • wsparcie pielęgniarek szkolnych w pracy,
  • stwarzanie warunków dla rozwoju osobistego i podnoszenia kompetencji zawodowych,
  • wzmacnianie rangi zawodu pielęgniarki szkolnej.
Z perspektywy uczniów i rodziców jest to z kolei pierwszy krok do zmiany w kierunku kompleksowej identyfikacji potrzeb zdrowotnych, utrzymania i poprawy zdrowia dzieci we wrocławskich szkołach. Dlatego tak cieszymy się z zaangażowania i otwartości Pań w trakcie szkolenia. Podczas spotkania, jego Uczestniczki miały możliwość sprawdzenia czy i dlaczego ESMS jest przydatny w pracy, a także mogły zadać nurtujące Panie pytania. Była to przestrzeń, by w spokojny sposób poznać funkcjonalności systemu informatycznego dedykowanego medycynie szkolnej oraz dowiedzieć się m.in.:
  • jak efektywnie korzystać z programu w codziennej pracy w gabinecie szkolnym,
  • w jaki sposób wprowadzać wyniki badania bilansowego do Systemu,
  • dlaczego drukowane z Systemu Karty Zdrowia mogą być nowym standardem komunikacji pielęgniarek z rodzicami i opiekunami uczniów, wpływającym na postawy rodziców.
Współpraca Fundacji Medicover z Wrocławskim Centrum Zdrowia przewiduje zastosowanie ESMS w badaniach przesiewowych dla klas 3, 5 i 7 SP, realizowanych w szkolnych gabinetach pielęgniarskich w roku szkolnym 2022/23. Pozwoli wzmocnić działania profilaktyczne na terenie szkół oraz ma ambicję mobilizować mieszkańców Wrocławia do aktywnego dbania o zdrowie.