ESMS (Elektroniczny System Medycyny Szkolnej) to system informatyczny stworzony przez Fundację Medicover do przeprowadzania bilansów zdrowia uczniów. Z badań w tej nowej jakości skorzystało już ponad 32 000 dzieci. Aktualnie, ESMS wykorzystywany jest w Lublinie, Sycowie, Kosakowie, Pruszkowie, Milanówku, a już 19 października zadebiutuje we Wrocławiu.

Obecna sytuacja epidemiczna to czas wytężonej pracy pielęgniarek szkolnych. W placówkach, które w roku szkolnym 2019/2020 wdrożyły ESMS, już w czasie wakacji dzieci umawiane były na zaległe bilanse. Sygnały płynące od rodziców wskazywały na obniżoną aktywność fizyczną dzieci w czasie pandemii. Badanie z ESMS, poszerzone o 3-min. test wydolności krążeniowo-oddechowej (Step-test), pozwala im się upewnić, że sprawność dziecka jest w normie. Rodzice po badaniu otrzymują kartę zdrowia dziecka ze szczegółowym opisem. Gdy jakieś parametry są niepokojące, zawiera ona również odpowiednie zalecenia.

ESMS służy do podstawowego bilansu uczniów (z Rozporządzenia Ministra Zdrowia), ale pozwala też poszerzyć go o analizę składu ciała, wnikliwszą ocenę wad postawy oraz o test wydolnościowy. Zachęcamy POZ i samorządowe Wydziały Zdrowia i Oświaty do wdrażania ESMS w gabinetach profilaktyki zdrowotnej. System gwarantuje profesjonalne, sprawne badania i nowy standard komunikacji o stanie zdrowia dziecka. Ponadto, statystki, które generuje, pozwalają na planowanie Programów Polityki Zdrowotnej zgodnie z regionalnymi potrzebami.