Fundacja Medicover doceniona przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” Fundacji Medicover został doceniony przez niezależną organizację pozarządową – Forum Odpowiedzialnego Biznesu i znalazł się w tegorocznym wydaniu Raportu FOB.

W publikacji Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2014 znalazł się Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Jego celem jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Program jest obecnie realizowany w Gdyni, Warszawie i Lublinie. W 2015 roku dołączy do niego jeszcze jedno miasto.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że nasze działania zostały zauważone i docenione – powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.Wszystkie projekty realizowane przez Fundację skupiają się na podnoszeniu świadomości zdrowego stylu życia oraz wspieraniu lokalnych społeczności. Program „PoZdro!”, którego realizację rozpoczęliśmy w zeszłym roku, jest naszym najmłodszym, a zarazem największym „dzieckiem”. W ciągu pięciu lat zamierzamy przebadać ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 i innych chorób cywilizacyjnych. Według naszych szacunków, po zakończeniu Programu, około tysiąc osób wyjdzie z grupy ryzyka zachorowania.

Raport Odpowiedzialny Biznes przygotowywany jest corocznie przez niezależną organizację pozarządową – Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Prezentowane są w nim dobre praktyki firm, instytucji i organizacji, tworząc mapę działań z zakresu CRS w Polsce. Jest to już 13 edycja Raportu. Jego pierwsza publikacja została uznana przez dziennik Rzeczpospolita za najważniejsze wydarzenie ekonomiczne w styczniu 2003 roku.

Działania Fundacji Medicover z ubiegłego roku zostały docenione nie po raz pierwszy. Program „PoZdro!” zdobył trzecie miejsce w Plebiscycie Know Health 2014, w kategorii Najlepsze działania CSR przedsiębiorstw w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia. Fundacja Medicover otrzymała także wyróżnienie w prestiżowym konkursie „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014” w kategorii: Lider Roku w Ochronie Zdrowia 2014 – Działalność Charytatywna za całokształt swojej działalności. Obecnie trwa też głosowanie internautów w konkursie Dobroczyńca Roku, w którym Fundacja Medicover znalazła się w finale kategorii: Wolontariat pracowniczy.

Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro

O Programie „PoZdro!”

Celem Programu „PoZdro!” jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką.

PoZdro!” jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C of Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

O Fundacji Medicover

Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości, dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek „Ufność” w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii. Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.


O Grupie Medicover

Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.

Szczegółowe informacje o programie PoZdro i jego przebiegu znajdują się na stronie: www.po-zdro.pl oraz www.facebook.com/ProgramPoZdro

Kontakt dla mediów:

Anna Kryłowicz Cook Communications

Tel. +48 22 121 97 35

Kom. +48 663 171 033

Email: anna.krylowicz@cook-comm.com

PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)

Kierownik Projektu „PoZdro!”:

Kamila Szarejko, Fundacja Medicover

Tel. +48 22 592 7337
Email: kamila.szarejko@medicover.pl

Comments are closed.