Konferencją prasową w klubie treningowym, Fundacja Medicover zainaugurowała III i ostatnią już edycję badań przesiewowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! w Lublinie. To już ostatni rocznik uczniów klas pierwszych gimnazjów z tego miasta, który objęty będzie badaniami przesiewowymi.
Bezpłatnymi badaniami Kompleksowej Analizy Zdrowotnej może zostać objętych prawie 3000 lubelskich gimnazjalistów. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, realizowane na terenie szkoły ucznia, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała. Aby sprawdzić stan zdrowia dziecka, wystarczy zgoda opiekuna.
Konferencja prasowa, inicjująca ostatnią edycję badań przesiewowych PoZdro! w Lublinie, odbyła się 4 października w sali treningowej kompleksu sportowo-rekreacyjnego K1 Fighting Center, w scenerii profesjonalnego ringu bokserskiego. Wybór miejsca nie był przypadkowy – wraz z m.in. Joanną Różańską, mistrzynią Polski w kickboxingu, która wzięła udział w spotkaniu, Fundacja Medicover od 2014 roku walczy o zdrowie polskiej młodzieży, także poprzez liczne i wyjątkowe zajęcia sportowe.
Nawet niewielka porcja codziennej aktywności fizycznej sprawia, że na co dzień czujemy się pełni energii, mamy lepszą koncentrację i samopoczucie. Warto zawalczyć o zdrowie swoje i swoich najbliższych – podkreśliła Joanna Różańska, prowadząca zajęcia sportowe w ramach PoZdro!
Każdy z treningów PoZdro! to z założenia inne i ciekawe doświadczenie dla uczestniczących w nich dzieci i ich rodzin, pozwalające spróbować różnorodnych dyscyplin i sprawdzić się w nowej sytuacji. Wśród zajęć sportowych PoZdro! były już takie konkurencje, jak: disc golf, unihokej, rugby, szermierka, karate, zajęcia na lodowisku, czy treningi kickboxingu. Wśród prowadzących – gwiazdy sportu, m.in.: Sylwia Gruchała (florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w szermierce), Tomasz Motyka (szpadzista, wice mistrz olimpijski, mistrz Polski i Europy), Daniel Iwanek (mistrz świata w karate), czy Agnieszka Ławicka (mistrzyni Polski w unihokeju).
Co ważne, Program PoZdro!, od samego początku jego trwania, realizowany jest w partnerstwie z lokalnym samorządem. W lubelskiej konferencji wzięli udział: Jerzy Kuś, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin, jak również Joanna Różańska, mistrzyni Polski w kickboxingu; Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover oraz Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro!
Spotkanie zwieńczone zostało pokazowym badaniem przesiewowym Kompleksowej Analizy Zdrowotnej – każdy z gości mógł sprawdzić stan swojego zdrowia: m.in. skontrolować swoją wydolność fizyczną, zmierzyć ciśnienie, poznać skład oraz masę swego ciała.