Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Logo Fundacja Medicover

W Lublinie rozpoczęła się trzecia i ostatnia edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. To już ostatni rocznik uczniów klas pierwszych gimnazjów, który objęty będzie badaniami przesiewowymi. Do projektu zaproszone zostały wszystkie gimnazja w mieście. Aby dziecko wzięło udział w kompleksowym badaniu stanu zdrowia, wystarczy zgoda rodziców.
Rusza trzecia i ostatnia już edycja Programu PoZdro! w Lublinie. Badaniami przesiewowymi może zostać objętych prawie 3000 uczniów pierwszych klas wszystkich szkół gimnazjalnych w Lublinie. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, realizowane na terenie szkoły ucznia, trwają
ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała. Aby badanie zostało przeprowadzone, wystarczy zgoda opiekuna dziecka.
Wyniki drugiej edycji Programu PoZdro! w Lublinie, prowadzonej w roku szkolnym 2015/2016 są alarmujące. Pokazują, że wśród lubelskiej młodzieży jest najwyższy odsetek nastolatków z nadwagą i otyłością spośród miast objętych Programem (22 proc.), a także najwyższy odsetek uczniów z dostateczną, słabą lub bardzo słabą aktywnością fizyczną (prawie 70 proc. przebadanej populacji). Dodatkowo, aż u 6 proc. badanych, w związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną, tę część badania trzeba było przerwać. Wśród wszystkich miast PoZdro!, Lublin ma także najwyższy odsetek młodzieży, która znalazła się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych (16,5 proc.). Z roku na rok wskaźniki się pogarszają – w pierwszej edycji Programu liczba ta wynosiła 15,6 proc.
W sumie, w ciągu dwóch lat trwania badań przesiewowych w lubelskich gimnazjach, w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się prawie 500 dzieci. Zostały one zaproszone do dwuletniej opieki indywidualnej (ZOI), w ramach której mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów: lekarza, psychologa, specjalisty aktywności fizycznej i dietetyka.
– Wyniki badań lubelskiej młodzieży są więcej niż niepokojące, szczególnie, że mamy do czynienia z młodzieżą w wieku 13 lat. Jeśli teraz nie zaczniemy temu przeciwdziałać, może być już za późno i za kilka lat to dziecko będzie już chorym dorosłym – powiedziała Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro!Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców, aby wyrażali zgodę na sprawdzenie stanu zdrowia swojego dziecka.
Program PoZdro! od 2014 roku aktywnie walczy z epidemią otyłości i cukrzycy typu 2 w Polsce, zabiegając o zdrową teraźniejszość i przyszłość polskich dzieci. W tę prozdrowotną batalię angażuje całe środowisko wokół dziecka – szkołę i rodzinę, we współpracy z lokalnym samorządem. Ma za zadanie wyłonić młodzież zagrożoną cukrzycą typu 2, wskazać młodym ludziom oraz ich rodzinom co mają robić, żeby nie zachorować i potem praktycznie wspierać ich w drodze do zdrowia i większej aktywności fizycznej. Służą temu m.in. organizowane przez Fundację Medicover warsztaty edukacyjne, kulinarne i liczne zajęcia sportowe dla uczestników Programu.
Sport nie musi być uprawiany wyczynowo, abyśmy lepiej się czuli, wyglądali i byli zdrowsi podkreśla Joanna Różańska, mistrzyni Polski w kickboxingu, prowadząca zajęcia sportowe w ramach PoZdro!Nawet niewielka porcja codziennej aktywności fizycznej sprawia, że na co dzień czujemy się pełni energii, mamy lepszą koncentrację i samopoczucie. Warto zawalczyć o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Najtrudniej jest zacząć, a my w tym pomagamy.
W ramach PoZdro!, na terenie całej Polski, zrealizowane zostały dotychczas treningi z bardzo różnych dyscyplin, wśród których każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie: disc golf, unihokej, rugby, szermierka, karate, zajęcia na lodowisku, czy treningi kickboxingu. Wśród prowadzących byli Mistrzowie Olimpijscy, Mistrzowie Świata i Polski w swoich kategoriach, zawodnicy znanych polskich klubów sportowych. Wśród nich m.in.: Sylwia Gruchała (florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w szermierce), Anna Rybicka (srebrna medalistka olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy w szermierce), Tomasz Motyka (szpadzista, wice mistrz olimpijski, mistrz Polski i Europy), Daniel Iwanek (mistrz świata w karate), czy Agnieszka Ławicka (mistrzyni Polski w unihokeju). W zajęciach wzięło udział ponad 1000 osób. W samym Lublinie, ćwiczyło razem z PoZdro! ponad 230 uczestników.
W Lublinie realizujemy szereg programów mających na celu aktywizację mieszkańców, m.in. projekt Aktywny Lublin, z zajęciami sportowymi dla różnych grup wiekowychJerzy Kuś, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. – Podniesienie poziomu aktywności fizycznej wśród młodzieży, obok zmiany nawyków żywieniowych, jest podstawą budowania zdrowej przyszłości młodych ludzi. Program PoZdro!, z jego bogatą ofertą treningów skierowaną do grupy zagrożonej chorobami cywilizacyjnymi, idealnie wpisuje się realizowaną przez nas politykę prozdrowotną.
Lublin jest jednym z czterech miast na polskiej mapie walki z cukrzycą typu 2 i chorobami cywilizacyjnymi. Dotychczas w ramach Programu PoZdro! przebadano łącznie ponad 12 700 dzieci, badania dalej trwają. Do Programu zakwalifikowało się już prawie 2000 nastolatków. Docelowo Fundacja Medicover zamierza przebadać w ciągu pięciu lat ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu Programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.
– W naszym Programie mamy już uczestników, którzy ukończyli dwuletnią opiekę indywidualną. Efekty są niesamowite, całe rodziny odmieniły swój styl życia – są zdrowsi, wspólnie uprawiają sport, razem przygotowują domowe posiłki. Na własnym przykładzie udowadniają, że zmiany, nawet te, które początkowo wydają się trudne, są możliwe i przynoszą same korzyści. Dlatego z całego serca zachęcam wszystkich rodziców, aby dali swoim dzieciom szansę na zdrową dorosłośćdodał Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.
O tym, jak kompleksowo problemem chorób cywilizacyjnych zajmują się eksperci PoZdro! można przekonać się oglądając nowy program telewizyjny zaczerpnięty z BBC, który od 15 września emituje TVP2 – „Kochanie, ratujmy nasze dzieci”. Specjaliści Fundacji Medicover zostali zaproszeni do współpracy w realizacji czterech pierwszych odcinków formatu.

Skip to content