Z dumą chcielibyśmy poinformować, że nasza Fundacja koordynowała organizację drugiej edycji projektu Repower, który miał na celu wsparcie medyków wojskowych i wolontariuszy w powrocie do zdrowia psychicznego i fizycznego. Podobnie jak w poprzedniej edycji, uczestnicy programu zostali zaproszeni do Szwecji, aby wziąć udział w zajęciach terapeutycznych i aktywnościach rekreacyjnych. Warto dodać, że Repower, przy wsparciu Fundacji Medicover, jest jedyną fundacją charytatywną w Ukrainie zajmującą się organizacją takich projektów terapeutycznych dla czynnych medyków wojskowych. Już od ponad roku Ukraina doświadcza wojny. Na froncie odbywa się całodobowa praca, co nieuchronnie prowadzi do wyczerpania emocjonalnego, wypalenia zawodowego i w rezultacie utraty specjalistów.

Organizacja charytatywna Repower została powołana do życia, aby pomóc bohaterom medycznym z pierwszej linii frontu w powrocie do zdrowia, aby, po odzyskaniu sił, mogli ocalić tysiące ludzkich istnień.

Na przełomie czerwca i lipca grupa 82 ukraińskich lekarzy wojskowych, specjalistów ds. ewakuacji i wolontariuszy wyruszyła z Ukrainy do Szwecji, po drodze odwiedzając Polskę.

W ramach tygodniowego wypoczynku w Szwecji, uczestnicy codziennie brali udział w warsztatach i sesjach terapeutycznych prowadzonych przez psychologów specjalizujących się w pracy z osobami z zespołem stresu pourazowego. W trakcie sesji wykorzystano różne metody terapii: ćwiczenia grupowe i indywidualne, gry, dyskusje, arteterapię, fizjoterapię, jogę i praktyki oddechowe. Dodatkowo, bohaterowie mieli okazję zwiedzić lokalne muzea, jak również spotkać się z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Obrony Narodowej Szwecji.

Wszystkie te aktywności miały na celu zregenerowanie sił uczestników i wyposażenie ich w techniki radzenia sobie z wypaleniem, tak aby mogli dalej pomagać innym na pierwszej linii frontu.

Fundacja Medicover jako lokalny partner w Polsce wsparła Repower podczas warszawskiego etapu programu. Inicjatywa jest tym bliższa naszemu sercu, że łączy nie tylko wsparcie specjalistów z zakresu medycyny, ale również pogłębia międzynarodowe relacje z Ukrainą i Szwecją.

Nasza Fundacja wspólnie z partnerami, jak Fundacja Legia, Hotel Radisson, Hotel Raffles Europejski, RAF Trans i Krypa PL zorganizowała przejazd przez Warszawę, noclegi oraz ciekawą ofertę atrakcji, takich jak np. wycieczkę po Warszawie w towarzystwie wybitnych historyków, prof. Alexandry Richie i prof. Władysława Bartoszewskiego; zwiedzanie stadionu Legii oraz rejs po Wiśle.

W ostatnim dniu przed powrotem do Ukrainy odbyło się oficjalne spotkanie z Ambasadorem Szwecji, Jego Ekscelencją Stefanem Gullgrenem. Ambasador w trakcie spotkania wygłosił również przemówienie, w którym wyraził podziw dla inicjatywy i podkreślił wagę stale pielęgnowanych stosunków polsko-ukraińskich.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich partnerów, uczestnicy spędzili wspaniały czas w Polsce zarówno w drodze do Szwecji, jak i w trakcie powrotu do Ukrainy.

Z całego serca popieramy Repower, ponieważ jest to niezwykle ważny program. Jesteśmy zaszczyceni, będąc w stanie wesprzeć zespół tej organizacji. Ich zaangażowanie jest świadectwem bezinteresownej pomocy dla tych wyjątkowych ukraińskich medyków wojskowych i wolontariuszy – oni wszyscy są bohaterami. Życzymy im siły i odwagi do dalszego działania na rzecz ukraińskiego wojska i obywateli ich kraju – powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Więcej informacji na temat Repower i projektu znajdziecie tutaj:

www.repower.ngo