Gmina Kosakowo to kolejna miejscowość na mapie Polski, która realizuje Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Decyzja o kontynuacji współpracy z Fundacją Medicover wpisuje się w rosnący trend coraz większego zaangażowania samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacji z organizacjami pozarządowymi.
W Kosakowie rusza właśnie druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. Wspólne działania gminy oraz organizatorów Programu w roku szkolnym 2015/2016 okazały się sukcesem, czego bezpośrednim efektem jest decyzja władz o kontynuacji inicjatywy. Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, na którą zapada coraz więcej dzieci oraz młodzieży. Tegoroczna edycja badań przesiewowych oraz opieki dla nastolatków zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi jest współfinansowana przez samorząd.
– To pierwszy taki przypadek, kiedy gmina przeznacza z własnych funduszy środki na realizację Programu PoZdro! Jesteśmy niezwykle dumni, że samorządy lokalne doceniają wagę działań związanych z profilaktyką chorób cywilizacyjnych inwestując w przyszłość i zdrowie swoich mieszkańców. Jest to również wyraz zaufania dla Fundacji Medicover, która od 2014 roku sukcesywnie, w ramach Programu PoZdro!, walczy z zagrożeniami, jakie nadwaga i otyłość niosą dla dzisiejszej młodzieży – powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover – Mamy nadzieję, że inne samorządy lokalne podążą za przykładem Kosakowa.
Badania przesiewowe przeznaczone są dla wszystkich uczniów pierwszych klas gimnazjum. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zgoda opiekuna dostępna u każdego wychowawcy oraz na stronie Programu PoZdro!: www.po-zdro.pl. Badania są w pełni bezbolesne, realizowane na terenie szkoły, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała.
– Współpraca z Fundacją Medicover w ramach pierwszej edycji PoZdro! przebiegała niezwykle sprawnie. Decyzja o jej kontynuacji oraz uczestnictwie w Programie przez kolejny rok była dla nas czymś naturalnym. Wiemy, że środki, które przeznaczamy na działania Fundacji w sposób realny przełożą się na poprawę stanu zdrowia najmłodszych obywateli naszej gminy – powiedział Jerzy Włudzik, Wójt Gminy Kosakowo.
Wszystkim uczniom, którzy znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy
typu 2 oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów (tzw. ZOI – Zintegrowana Opieka Indywidualna). Jest
to osiem spotkań ze specjalistami: lekarzem, specjalistą od aktywności fizycznej, dietetykiem i psychologiem. Rodzina objęta tym elementem Programu wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza, jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia, mogą prowadzić do choroby. Specjalista aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość i rodzaj uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz monitoruje stan zdrowia dziecka. Wszystkie rodziny zapraszane są także do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych.
Obecnie na cukrzycę chorych jest ok. 3 mln Polaków, zaś w przeciągu najbliższych 30 lat liczba ta wzrośnie do ponad 5,2 miliona. W prawie 90% przypadków jest to cukrzyca typu 2, której można zapobiec dzięki wczesnej profilaktyce – badaniom przesiewowym oraz zmianie trybu życia. Działania na szczeblu lokalnym umożliwiają Fundacji Medicover dotarcie z Programem PoZdro! do większej ilości młodzieży, co bezpośrednio przekłada się na udzielanie pomocy i efekcie większą liczbę osób, która wychodzi z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 – chorobę, która przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za epidemię XXI wieku.
Program PoZdro! objęty jest Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Jerzego Włudzika, Wójta Gminy Kosakowo.