Ostatnia szansa na sprawdzenie stanu zdrowia dziecka Bezpłatne badania PoZdro! we Wrocławiu

We Wrocławiu trwa druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. Dla wszystkich uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych, którzy nie zdążyli sprawdzić swojego stanu zdrowia, Fundacja Medicover przygotowała dodatkowy termin badań przesiewowych. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zgoda opiekuna dziecka.

Badania przesiewowe odbędą się w Centrum Medicover GLOBIS przy ul. Powstańców Śląskich 7a, na III piętrze, wejście do budynku od strony stacji benzynowej.

  • 23 marca 2017, czwartek, w godz. 15.00 – 19.00
  • 24 marca 2017, piątek, w godz. 15.00 – 19.00

Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, trwają około 20 minut i obejmują: badania wzroku, pomiar ciśnienia, sprawności krążeniowo-oddechowej, postawy, masy oraz składu ciała i są idealną okazją do sprawdzenia stanu zdrowia dziecka.

Dodatkowe terminy są przeznaczone dla wszystkich uczniów pierwszych klas gimnazjalnych z Wrocławia, z rocznika 2016/2017, którzy nie mieli jeszcze okazji wzięcia udziału w analizie zdrowotnej w ramach Programu PoZdro! w swoich szkołach. Jest to ostatnia szansa na bezpłatne sprawdzenie stanu zdrowia dziecka. Jedynym wymogiem jest zarejestrowanie się na badania oraz podpisanie zgody przez opiekuna.

ZAPISY:

Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt z Koordynatorem Lokalnym Programu PoZdro! we Wrocławiu pod adresem mailowym: katarzyna.kostuch@medicover.pl lub telefonicznie: : + 48 662 065 897, w godz. 8:00-17:00. Rejestracja również pod numerem: 500 900 777 (od wt do pt w godz. 12.00 – 20.00 oraz w sob w godz. 10.00 – 14.00).

Zgoda na udział w badaniach jest dostępna pod adresem:
www.bit.ly/PoZdro-zgoda-badania

Zapraszamy wszystkich uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych we Wrocławiu, a w szczególności uczniów z Gimnazjum nr 25, Gimnazjum Dwujęzycznego nr 26, Gimnazjum nr 39.

Uczestnicy PoZdro! – dlaczego warto wziąć dział w Programie?

PoZdro! bardzo przyczyniło się do poprawy moich wyników w szkole. Prawie nie zdałem do drugiej klasy gimnazjum. Wtedy dopiero zaczynaliśmy nasz udział w Programie. Teraz jest mi łatwiej się uczyć i czuję się znacznie lepiej. Poprawiły się moje oceny, bo zmieniła się bardzo moja dieta i polepszyła się moja koncentracja. Wszystkie spotkania ze specjalistami PoZdro!, gdzie mówiono jak prawidłowo się odżywiać, jak się lepiej zorganizować i motywować do zmian oraz pracy nad sobą – to wszystko bardzo mi pomogłomówi Jakub, 14 lat, uczeń Gimnazjum nr 17 we Wrocławiu.

Kuba był zagrożony otyłością, dlatego przystąpiliśmy do Programu. W zmianach na lepsze w życiu syna i naszej rodziny, ale w szczególności w funkcjonowaniu Kuby w szkole i poprawie jego ocen, pomogło uczestnictwo w PoZdro! Mieliśmy okazję, rodzinnie, wziąć udział w szeregu zajęć i warsztatów. Gdy na jednym ze spotkań ze specjalistami dowiedziałem się, że czynnikiem bezpośrednio wpływającym na rozwój psychofizyczny, samopoczucie i koncentrację jest właśnie sposób odżywiania – nie mogliśmy wręcz uwierzyć! Pozostawała tylko kwestia przełożenia tego na realizację w codziennym życiu. Jednak, między innymi dzięki wsparciu specjalistów w Programie, udało się nam. Ważna była też możliwość udziału w Programie całej rodziny, nie tylko syna. Bo to nasza przede wszystkim, rodziców rola, by wspierać, nie zmuszać, podbudowywać i dbać o to, by obserwowane z wizyty na wizytę postępy, efekty psychologiczne i fizyczne, w postaci poprawy wydolności i wyników badań – były trwałepodkreśla Pan Grzegorz, tata Jakuba.

Wszystkie spotkania w PoZdro! są niesamowitą lekcją dla rodzica i dziecka, znakomitym doświadczeniem, bo uczą nas jak postępowaćdodaje Pan Grzegorz. – Wcześniej nie miałem takiej wiedzy, takiej świadomości. Teraz mogę zawsze zajrzeć do Poradnika PoZdro!, który otrzymaliśmy i podpowiedzieć synowi, co robić, by nabrać właściwych nawyków. Ta wiedza posłużyła nam, by żyć zdrowiej, ale też dała niesamowitą motywację. Wzmocniła poczucie własnej wartości u syna, w kontekście sprawczości i chęci do działania. To jest ogromna różnica, którą obserwujemy w stosunku do czasu przed Programem. Kuba przed udziałem w PoZdro! był warunkowo dopuszczony do kolejnej klasy. Myślę, że bez wiedzy i wsparcia, jakie dał nam Program, byłoby mu w szkole dużo, dużo trudniej. To najważniejszy, obok zdrowszego odżywiania, jak dotąd, efekt Programu w naszym przypadku.

Do tej pory w ramach Programu PoZdro! przebadanych zostało ponad 18 780 uczniów w miastach objętych inicjatywą. W grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się ponad 2770 nastolatków. Ponad 140 uczestników opieki indywidualnej zakończyło już dwuletni cykl spotkań ze specjalistami i zmieniło swój styl życia na zdrowszy.

Historia Szymona, u którego podczas badań przesiewowych wykryto wadę serca: www.bit.ly/Historia-Szymona-PoZdro

Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe prezentujące wydarzenia sportowe dla młodzieży objętej ZOI oraz historie uczestników, którzy wraz ze swoimi rodzinami e odmienili swój styl życia, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro

O Programie PoZdro!

Celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem Programu jest edukacja młodzieży poprzez innowacyjne Lekcje Multimedialne PoZdro! dostępne dla każdej chętnej placówki gimnazjalnej w Polsce. Ideą pakietu jest włączanie środowiska szkolnego w promocję zdrowego stylu życia, akcentowanie roli sportu i właściwej diety. Dodatkowo, w ramach Programu przeprowadza się szkolenia w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa, specjalisty aktywności fizycznej. Do tej pory uczestnicy PoZdro! odbyli już blisko25 tys. indywidualnych wizyt tego typu. W ramach Programu przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla całych rodzin. Dostępny jest również bezpłatny Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!

PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, a dzięki Lekcjom Multimedialnym PoZdro! – z prozdrowotnym przekazem – dotrzeć do kolejnych 38 tys. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu oraz w gminie Kosakowo. W 2016 roku Program PoZdro! otrzymał środki na rozwijanie dobrej praktyki w Rumunii.

Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli
i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

O Fundacji Medicover

Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera także m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są projekty takie jak m.in.: Medicover Runners, czy rajd rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Od 2016 roku Fundacja Medicover odpowiada również za organizację Queen Sylvia Nursing Award (Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii) – w ramach tego konkursu studenci pielęgniarstwa mają za zadanie opracować i przedstawić pomysły na usprawnienie opieki nad osobami starszymi.

O Grupie Medicover

Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.

Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz, Cook Communications
Kom. +48 601 593 082
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com

„PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)

Kierownik Projektu „PoZdro!”:
Kamila Szarejko, Fundacja Medicover
Tel. +48 22 592 7337 
Email: kamila.szarejko@medicover.pl

Comments are closed.