Weekend spędziliśmy intensywnie na IV Narodowym Kongresie Żywieniowym, podczas którego została zaprezentowana Piramida Zdrowego Żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży (4-18 lat). Nowa szata graficzna, bez zmian w zakresie żywienia. Ciekawostką jest, że do piramidy dodano natomiast coś, co dzieciaki i rodziny PoZdro! wiedzą od zawsze 🙂 , że ważne są:
– ograniczenie czasu spędzonego przed tv, tabletem i telefonem do max. 2h dziennie
– długość snu: dzieci do 12 r.ż. 10h, w… późniejszych latach i wieku dorosłym ok 8h
– higiena jamy ustnej.
Cieszymy się, że takie informacje zostały dodane, jako ważne aspekty. Wszystkie te elementy mają również istotne znaczenie w profilaktyce nadwagi i otyłości. Natomiast niezmiennie podkreślana jest rola warzyw, których powinniśmy zjadać jak najwięcej.
Piramida została opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia w 2018 roku przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. dr. hab. med. Mirosława Jarosza.