W Lublinie rusza II edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover. Wszyscy uczniowie pierwszej klasy gimnazjum mogą sprawdzić swój stan zdrowia, wystarczy zgoda opiekuna. Każda szkoła może także zgłosić się do realizacji Lekcji Multimedialnych PoZdro!, które pokażą młodym ludziom jak zdrowo żyć.
Do drugiej edycji Programu PoZdro! w Lublinie zaproszone zostały wszystkie szkoły gimnazjalne w mieście. Aby wziąć udział w bezpłatnym badaniu przesiewowym, wystarczy zgoda opiekuna. W pierwszej edycji programu do badań przystąpiło 27 lubelskich gimnazjów. W roku szkolnym 2014/2015 w programie uczestniczyło 1143 dzieci, co stanowi 50% ogółu uczniów klas I gimnazjum. Wyniki pierwszej edycji Programu pokazały, że aż 7 na 10 przebadanych uczniów ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną, a w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się prawie 16 % badanej młodzieży. Druga edycja Programu startuje z dodatkową siłą – aby wspomóc szkoły w edukacji nastolatków Fundacja Medicover opracowała multimedialny pakiet edukacyjny dla szkół gimnazjalnych, umożliwiający przekazanie w sposób nowoczesny i angażujący wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Materiały będą udostępniane bezpłatnie każdej chętnej placówce. Lekcje Multimedialne PoZdro! są zgodne z podstawą programową szkół gimnazjalnych.
– Tylko kompleksowe działania: badania profilaktyczne i edukacja mogą zahamować rosnącą liczbę młodzieży zagrożonej chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą typu 2. – powiedziała Monika Lipińska Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.–Dlatego zachęcamy rodziców do wyrażania zgód na wzięcie udziału w bezpłatnych badaniach w ramach Programu PoZdro!, a szkoły do zgłoszenia się do Fundacji Medicover i realizacji Lekcji Multimedialnych PoZdro!
– Ideą opracowanych przez Fundację Medicover Lekcji Multimedialnych PoZdro! jest wsparcie szkół w przekazywaniu młodym ludziom wiedzy na temat zdrowego stylu życia i jego wagi dla ich przyszłości. – powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover – Od początku tego roku szkolnego obowiązuje zakaz sprzedaży śmieciowego jedzenia w szkołach – to bardzo dobry pierwszy krok, jeśli chodzi o zmianę stylu życia na zdrowszy. Takie zmiany muszą iść w parze z edukacją i budowaniem świadomości
W skład pakietu Lekcji Multimedialnych PoZdro! wchodzi 11 animacji, zeszyt ćwiczeń dla ucznia oraz scenariusze dla nauczycieli. Realizacja pakietu przewidziana jest na cztery godziny lekcyjne w ramach lekcji biologii, godziny wychowawczej, wychowania fizycznego lub zajęć dodatkowych. Przeprowadzony przez Fundację Medicover pilotaż lekcji pokazał, że aż 95 proc. uczniów uważa, że po zajęciach wie i umie więcej, a dla 100 proc. ankietowanych i uczniów i nauczycieli zaprezentowane w materiałach treści są interesujące.
– Rozpoczęliśmy drugą edycję Programu w Lublinie. To nie tylko sprawdzenie masy i składu ciała. Badania są całkowicie bezpłatne, nieinwazyjne, trwają zaledwie 20 minut i są realizowane na terenie szkoły. – powiedziała Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro!
Wszystkie dzieci, które znalazły się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych zapraszane są do bezpłatnej dwuletniej opieki specjalistów: lekarza, psychologa, specjalisty od aktywności fizycznej i dietetyka. Dla uczestników PoZdro! organizowane są także zajęcia sportowe, m.in. z karateką Danielem Iwankiem, czy koszykarzem Marcinem Kosińskim. Specjaliści i sportowcy wspólnie z rodzinami pracują nad zmianą nawyków żywieniowych oraz zwiększeniem ilości aktywności fizycznej.