Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Logo Fundacja Medicover

W stolicy ruszyła finałowa, III. edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Jest to ostatnia szansa na sprawdzenie stanu zdrowia swojego dziecka, wystarczy tylko zgoda opiekuna.
To już ostatni rocznik uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w Warszawie, który zostanie objęty badaniami przesiewowymi. W tej edycji może zostać przebadanych nawet 4600 nastolatków, głównie z dzielnic: Praga-Południe, Wilanów, Ursynów i Śródmieście. Jeśli któraś szkoła z terenu Warszawy, spoza wspomnianych dzielnic, chciałaby się włączyć w realizację Programu, jeszcze jest taka możliwość – wystarczy zgłosić się do Fundacji Medicover
Badania są bezpłatne i nieinwazyjne. Mają na celu wyłonienie dzieci zagrożonych rozwojem chorób cywilizacyjnych, szczególnie cukrzycy typu 2. Realizowane na terenie szkoły ucznia, trwają około 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała wraz z badaniem płaskostopia za pomocą podoskopu komputerowego, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Aby badanie zostało przeprowadzone, potrzebna jest tylko zgoda opiekuna dziecka. Formularze zgody dostępne są u wychowawców oraz TUTAJ
Wszystkim uczniom, którzy znajdą się w grupie ryzyka oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów: lekarza, specjalistę od aktywności fizycznej, dietetyka i psychologa. Jest to tzw. Zintegrowana Opieka Indywidualna (ZOI). Wszystkie rodziny zapraszane są też do udziału w wartościowych warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych z gwiazdami sportu. Do tej pory na terenie Warszawy odbyło się już prawie 4500 indywidualnych spotkań ze specjalistami, w zajęciach sportowych wzięło udział prawie 170 osób, a warsztatach edukacyjnych – ponad 300.
Profilaktyka jest podstawą w walce o zdrową przyszłość. Dlatego zachęcamy rodziców
do wyrażania zgody na badania przesiewowe ich dziecka, wystarczy tylko podpis, aby sprawdzić, czy nasza pociecha znajduje się w grupie ryzyka rozwoju bardzo groźnych chorób, w tym cukrzycy typu 2 – dodała Kamila Kaniowska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! w Warszawie.
Wyniki poprzedniej edycji badań w Warszawie, prowadzonej w roku szkolnym 2015/2016 są bardzo niepokojące. Pokazują one, że prawie 7 na 10 uczniów ma dostateczną, słabą albo bardzo słabą wydolność fizyczną. Test sprawnościowy – odpowiednik wejścia na czwarte piętro – trzeba było przerwać u aż 6 proc. badanych (124 uczniów)! Jest to najwyższy wskaźnik, obok wyników młodzieży z Lublina, z miast objętych Programem PoZdro! Dodatkowo, u trzech na dziesięciu nastolatków w stolicy zdiagnozowano podwyższone ciśnienie w trakcie badania – to także jeden z najwyższych współczynników w Polsce.
– Liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 wzrasta lawinowo, nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia mówi wręcz o epidemii. Pokolenie dzieci urodzonych po 2000 roku może żyć krócej niż pokolenie ich rodzicówostrzega dr n. med. Monika Lech, członek Rady Konsultacyjnej Programu PoZdro! Bardzo ważne jest, aby do rozwoju cukrzycy typu 2 nie doszło, cukrzyca rozwija się latami, nie dając na początku żadnych objawów. Bolą dopiero jej konsekwencje, w postaci np. stopy cukrzycowej, niewydolności nerek, czy nawet utraty wzroku. To, czy zachorujemy na cukrzycę typu 2 zależy od nas i stylu życia, jaki prowadzimy. Dlatego im wcześniej zaczniemy działać i zmieniać swoje nawyki na zdrowsze, tym większą szansę mamy na zdrową przyszłość.

Skip to content