PoZdro! – we Wrocławiu rusza jeden z największych programów profilaktycznych w Europie

We Wrocławiu rusza jeden z największych w Europie programów profilaktycznych Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Badaniami przesiewowymi objętych może zostać prawie 4000 uczniów pierwszych klas gimnazjalnych. Wystarczy jedynie zgoda opiekuna.
Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych, została uznana przez WHO za epidemię. Choroba ta dotyka coraz młodsze osoby. Z badań przeprowadzonych do tej pory przez Fundację Medicover w Gdyni, Warszawie i Lublinie wynika, że aż 22 proc. przebadanych nastolatków cierpi na nadwagę lub otyłość, a 7 na 10 ma problem z wyjściem na czwarte piętro. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są zła dieta oraz brak aktywności fizycznej.
Miasto Spotkań jest czwartym miastem na polskiej mapie walki z chorobami cywilizacyjnymi, w tym z cukrzycą typu 2. Badania trwają jedynie 20 minut i obejmują: ocenę ciśnienia tętniczego krwi, ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała. To tzw. Kompleksowa Analiza Zdrowotna (KAZ). Przesiew przeprowadzany jest na terenie szkoły, formularz zgody rodzice otrzymają od wychowawcy. Można go też pobrać ze strony www.po-zdro.pl. Badania są w pełni bezinwazyjne i bezpłatne. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zgoda opiekuna.
Cieszę się, że we Wrocławiu będzie realizowany nowy program prozdrowotny powiedział Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu EdukacjiMamy wiele projektów prozdrowotnych kierowanych do dzieci i młodzieży i przykładamy do nic dużą wagę. Program ProZdro! Uzupełnia ofertę miasta i jestem pewny, że mając wsparcie w postaci Programu PoZdro! i Fundacji Medicover, jeszcze lepiej zadbamy o zdrowie naszej młodzieży. Zachęcam rodziców do wyrażania zgód na badania przesiewowe w szkołach.
Najważniejsza jest edukacja. Naszym celem jest wyposażenie rodziców i szkół w wiedzę oraz narzędzia umożliwiające wychowanie młodego pokolenia tak, aby było zdrowe w przyszłości.  – powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji MedicoverDlatego też powstał Pakiet Lekcji Multimedialnych i Poradnik Programu PoZdro!, który dzisiaj Państwu prezentujemy. Zależało nam na tym, aby w przystępnej formie pokazać, na czym polega dbanie o ciało i umysł, czyli o samego siebie. Przekazujemy wiedzę, ale przede wszystkim proste i praktyczne wskazówki, które mogą poprawić jakość życia. Nasz Poradnik PoZdro! w wersji elektronicznej dostępny jest dla wszystkich bezpłatnie na naszej stronie internetowej.
Młodzież, która znajdzie się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych obejmowana będzie bezpłatną, dwuletnią opieką specjalistów: lekarza, psychologa, trenera aktywności fizycznej oraz dietetyka. Jest to tzw. Zintegrowana Opieka Indywidualna (ZOI).
Kompleksowe badania młodzieży, a także indywidualna opieka specjalistów to nie wszystko. Dla rodzin biorących udział w Programie przygotowane zostały także warsztaty edukacyjne oraz zajęcia sportowe, które prowadzą mistrzowie sportu.
Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocław oraz Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover jest jednym z największych programów profilaktycznych w Europie, jeśli chodzi o liczbę przebadanych osób. Docelowo, w ciągu 5 lat, badaniami przesiewowymi pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych objętych zostanie ponad 30 tys. gimnazjalistów. W rezultacie, specjaliści Fundacji chcą pomóc zmienić styl życia blisko 1,5 tys. dzieci, pomagając im przy tym wyjść z grupy ryzyka zachorowania na tę chorobę.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym przedstawiającym przebieg Kompleksowej Analizy Zdrowotnej (KAZ) na www.po-zdro.pl oraz na profil www.facebook.com/ProgramPoZdro

Comments are closed.