„Jedz z głową” to program realizowany przez Fundację Medicover, a zainicjowany przez Urząd Miasta Lublin, w ramach zapobiegania chorobom otyłości, nadwagi i cukrzycy u dzieci w szkołach podstawowych. Program, po czasowym wstrzymaniu z uwagi na pandemię, znów ruszył w lipcu.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z BADAŃ?

Badane będą dzieci z klas I i II lubelskich szkół podstawowych. Lista szkół biorących udział w programie.

JAK WYGLĄDA BADANIE?

Badanie trwa około 10 minut. Oprócz standardowego pomiaru ciśnienia, obwodów ciała, wzrostu i wagi, określenia BMI, sprawdzany jest również skład ciała na specjalnej wadze do bioimpedancji. Dzięki temu rodzice mogą się dowiedzieć, jaki procent ciała dziecka stanowi woda, a jaki tkanka mięśniowa czy tłuszczowa.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE?

Każdy rodzic, który nie podpisał do tej pory zgody na badanie swojego dziecka, ale chciałby, aby z niego skorzystało może umówić wizytę telefonicznie pod numerem 519 532 591 lub mailowo: agnieszka.skowronska@medicover.pl.

Z kolei rodzice, którzy już podpisali zgody, otrzymają propozycję ustalenia indywidualnego terminu. Podczas umawiania wizyt opiekunowie programu z Fundacji Medicover opowiedzą rodzicom jak przygotować się do badania i jakie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane, żeby móc bezpiecznie przyjąć dziecko i rodzica na badania. Badania będą się odbywały w 5 szkołach. Lista szkół, w których odbywają się badania. Każde dziecko będzie umawiane na indywidualny termin.

CO JESZCZE SIĘ WYDARZY?

Badanie to dopiero dobry początek. Wszystkie dzieci, których wyniki będą wykraczały poza normę zostaną zaproszone do skorzystania z warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez dietetyka. Zajęcia będą miały formę lekcji multimedialnych, z elementami eksperymentów i rysowania, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla słuchaczy. W wykładach, warsztatach edukacyjnych i webinarach, wezmą udział również rodzice i bliscy dzieci. Odbędą się specjalne zajęcia dedykowane dla nauczycieli i dyrektorów szkół oraz pracowników stołówek szkolnych i sklepików.

Zaangażowanie całego otoczenia dzieci w proces zmian jest kluczem do sukcesu. Dlatego tak ważne jest, aby w proces zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych włączyli się najbliżsi dziecka, ale również całe środowisko szkolne. Tak właśnie działa program „Jedz z głową”.