Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Logo Fundacja Medicover

28 maja 2014 roku w Warszawie odbyło się Śniadanie Prasowe Programu PoZdro!  Gościem honorowym była słynna florecistka – Sylwia Gruchała wraz ze swoją 9-miesięczną córeczką Julią.

sylwiaKonferencja Prasowa została poświęcona Ogólnopolskiemu Programowi Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!. Założeniem Projektu jest przebadanie ponad 30 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjum  w ciągu 5 lat.
Pierwsza edycja Programu PoZdro! ruszyła 10 marca 2014 roku w Gdyni, gdzie zostało przebadanych prawie 1000 uczniów z 22 szkół gimnazjalnych. Osoby z wykrytymi czynnikami ryzyka  zostały objęte Zintegrowaną Opieką Indywidualną oraz zaproszone na specjalnie przygotowane w ramach Projektu, bezpłatne  Warsztaty Edukacyjne, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów – lekarza, dietetyka, specjalistę aktywności fizycznej oraz psychologa, na których uczniowie ze swoimi rodzinami mogli pogłębić swoją wiedzę na temat  dobrych nawyków żywieniowych, aktywnego trybu życia oraz przekonać się w jak dużym stopniu możemy wpływać na własne zdrowie i dobre samopoczucie. Gość Specjalny, Pani Sylwia Gruchała, utalentowana polska florecistka, która wraz ze swoją córką Julią,  zagościły na Konferencji, dumnie wspierały całą akcję, opowiadając się po stronie profilaktyki oraz propagowania zdrowego stylu życia.
Po Śniadaniu Prasowym w mediach ogólnokrajowych pojawiło się wiele ciekawych publikacji. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej, zachęcając do lektury.Zródło: Polska Agencja Prasowa – 28.05.2014 r.

Eksperci: dzieci urodzone po 2000 r. mogą żyć krócej niż ich rodzice

Musimy uchronić dzieci przed chorobami cywilizacyjnymi, bo będą żyły krócej niż ich rodzice – alarmowali eksperci na konferencji w Warszawie z okazji inauguracji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!”.
W ramach „PoZdro!” ponad 30 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjum ma być przebadanych w ciągu 5 lat. Przewodniczący programu dr Piotr Soszyński powiedział dziennikarzom, że akcja skierowana jest do dzieci od 12. do 14. roku życia, ponieważ już w tym wieku wiele nastolatków prowadzi niewłaściwy styl życia i narażonych jest na choroby cywilizacyjne, szczególnie na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie.
Dodał, że „PoZdro!” jest największym w Polsce i jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną liczbę przebadanych dzieci. Składa się z trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około dwudziestominutowych badań przesiewowych: wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała.
Po zakończeniu badań w danym gimnazjum ich wyniki zostaną wysłane w kopertach rodzicom danego ucznia. Wyniki zbiorcze (anonimowe) w formie raportów przekazywane będą zarówno każdemu dyrektorowi szkoły jak i danym urzędom miasta. – Na ich podstawie można określić najważniejsze zagrożenia zdrowotne związane z otyłością, złym odżywianiem się, słabą wydolnością organizmu i brakiem ruchu – podkreślił dr Soszyński.
Drugim etapem programu będzie udzielenie pomocy szkołom we wdrażaniu polityki zdrowotnej zgodnej ze standardami HEPS, według których ocenia się jakość szkolnych programów dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. W edukacji zdrowotnej zostaną również przeszkoleni nauczyciele.
Program „PoZdro!” wystartował w Gdyni, gdzie od 10 marca przebadano w prawie 1000 dzieci ze 22 szkół gimnazjalnych. Zagrożenia zdrowotne wykryto u ponad 170 uczniów, których objęto tzw. zintegrowaną opieką indywidualną. To trzeci etapem programu „PoZdro!”.
Polega on na tym, że uczniom, u których wykryto poważne czynniki ryzyka, oferowana jest bezpłatna konsultacja czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i trenera. Z warsztatów edukacyjnych mogą skorzystać również cale rodziny tych dzieci. – Dziecko nie zmieni swych nawyków zdrowotnych, np. tych związanych z odżywieniem się, jeśli nie zmodyfikują ich również jego najbliżsi – podkreśla dr Soszyński.
Prezes zarządu Fundacji Medicover, Marcin Radziwiłł powiedział, że w Gdyni w kolejnych trzech latach ma być przebadanych w sumie 6 tys. uczniów pierwszych klas wszystkich 23 tamtejszych gimnazjów. Kolejna edycja badań nowego rocznika pierwszych klas gimnazjalnych rozpocznie się na przełomie września i października w roku szkolnym 2014/2015. Od września planowane jest również rozpoczęcie badań przesiewowych w Warszawie, a potem w kilku innych największych miastach Polski.
Diabetolog dziecięcy ze szpitala Medicover dr Monika Lech twierdzi, że już z tych pierwszych badań przesiewowych widać, że wiele dzieci jest zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi. – Do lekarzy coraz częściej trafiają nastolatki z objawami cukrzycy typu 2 – powiedziała.
Jej zdaniem, jest to efekt otyłości, braku ruchu i złych nawyków żywieniowych, które w naszym kraju zaczęły się upowszechniać wśród dzieci w latach 90. XX w. Dzisiaj widać skutki tego w postaci nadciśnienia i cukrzycy typu 2, nazywanej do niedawna cukrzycą dorosłych, bo dotąd zwykle ujawniała się po 35. roku życia.
– Rodzice w obawie o zdrowie swych pociech przyprowadzają do lekarzy dzieci szczupłe, które nie chcą jeść, nie zdarza się natomiast, by przyszli na konsultację z córką lub synem, gdy są otyli i jedzą za dużo. Doszło nawet do tego, że dorośli nie zachęcają dzieci do ruchu, żeby się nie przemęczały, bo to może im zaszkodzić – powiedziała dr Lech.
Według specjalistki, jeśli nic się nie zmieni, to dzieci urodzone po 2000 r. będą żyły krócej niż ich rodzice, którzy w dzieciństwie zażywali więcej ruchu i lepiej się odżywiali.
W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, z których około 1 mln nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba nie została jeszcze u nich wykryta. W 2030 r. będzie w naszym kraju ponad 5 mln diabetyków, a u 3 mln osób pojawi się tzw. stan przedcukrzycowy.
Wiadomość pojawiła się w niezmienionej formie na następujących portalach:
http://www.zdrowie.abc.com.pl/
http://wiadomosci.onet.pl/
http://www.polskatimes.pl/ w tym:

  • dziennikzachodni.pl
  • dzienniklodzki.pl
  • kurierlubelski.pl
  • dziennikbaltycki.pl
  • gloswielkopolski.pl
  • gazetakrakowska.pl
  • gazetawroclawska.pl

http://fakty.interia.pl/
http://www.rynekzdrowia.pl/
http://www.rmf24.pl/
http://www.edulandia.pl/
http://tech.money.pl/
http://wgospodarce.pl/
http://diabetologia.mp.pl/
http://dzieci.pl/
http://www.roik.pl/
http://www.edulandia.pl/
http://wyborcza.pl/Zródło: http://zdrowie.dziennik.pl/cukrzyca/artykuly/460444,cukrzyca-w-polsce-wsrod-polskich-dzieci-rusza-program-profilaktyki-cukrzycy-pozdro.html

Co z epidemią cukrzycy? 30 tysięcy dzieci w Polsce do zbadania

Cukrzyca zagraża już szkolnym dzieciom
Ruszył największy w Polsce program profilaktyki cukrzycy „PoZdro!”. W ciągu 5 lat ma zostać przebadanych 30 tysięcy uczniów. Chodzi o to, by wyprzedzić tę jedną z najgroźniejszych cywilizacyjnych chorób, jaką jest cukrzyca.
Już ponad 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, z czego prawie milion o tym nie wie, a wydatki na leczenie tej choroby sięgają 6 miliardów złotych – tak alarmujące wnioski wynikają z większości raportów na temat cukrzycy w naszym kraju. Niektórzy eksperci mówią wręcz o epidemii, wskazując jednocześnie na ogromne znaczenie profilaktyki. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Fundacja Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Fundacji Medicover postanowiła uruchomić Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!”, skierowany do uczniów pierwszych klas gimnazjalnych.
Grupa docelowa nie została wybrana przypadkowo. To właśnie w wieku 12-14 lat kształtują się nawyki żywieniowe i podejmowane są pierwsze decyzje, co do sposobu życia, co ma później bardzo istotny wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę, zwłaszcza typu 2. Charakteryzuje się ona tzw. insulinoopornością i najczęściej jest wynikiem złego odżywiania się, braku ruchu i ogólnie niezdrowego trybu życia.
Szacuje się, że obecnie w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 miliony osób, z których około milion o tym nie wie. Ale już w 2030 roku liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce wyniesie 5,2 miliona, a dodatkowo u około 3 milionów wystąpią czynniki ryzyka tej choroby czyli tzw. stan przedcukrzycowy – wyjaśnia dr n. med. Piotr Soszyński, przewodniczący Rady Naukowej Programu „PoZdro!” i członek zarządu Medicover sp. z o.o. – Istnieje poważne ryzyko, że dzieci urodzone po 2000 roku będą żyły krócej niż ich rodzice. Cukrzyca sama w sobie nie boli, dopiero gdy choroba rozwinie się w pełni, pacjent zaczyna odczuwać konsekwencje. Wówczas jednak jest już za późno by zapobiegać, bo chory najczęściej wymaga intensywnego leczenia. A jak wszyscy wiemy – lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – podkreśla specjalista.
Nadrzędne cele Programu „PoZdro!” są bardzo precyzyjnie określone: doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia gimnazjalistów poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, a także innych chorób cywilizacyjnych, takich jak choćby nadciśnienie tętnicze czy podwyższony poziom cholesterolu, oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia.
„PoZdro!” jest największym w Polsce i jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Docelowo Fundacja Medicover chce na terenie całego kraju przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąc osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.
Program składa się z trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Wyniki badań rodzice dostaną zaadresowane indywidualnie w kopertach po ich zakończeniu w danym gimnazjum. Wyniki zbiorcze (anonimowe) w formie raportów przekazywane będą zarówno indywidualnie dla dyrektorów szkół, jak i do danego urzędu miasta.
Drugim elementem programu jest wsparcie środowiska szkolnego m.in. poprzez wdrażanie polityk zdrowotnych zgodnie ze standardami HEPS (według których ocenia się jakość szkolnych programów dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej). Zostaną przeprowadzone szkolenia skierowane do nauczycieli oraz dostarczone odpowiednie narzędzia służące edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią Zintegrowaną Opieką Indywidualną. Opieka ta polega na bezpłatnych konsultacjach czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty od aktywności fizycznej. W trakcie trwania interwencji uczestnicy biorą oni obowiązkowo udział w warsztatach edukacyjnych dla całych rodzin.
Program wystartował w Gdyni 10 marca. Miasto to zostało wybrane przez Fundację Medicover jako pierwsze ze względu na doskonałą współpracę z tamtejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w różne kampanie prozdrowotne i prospołeczne. Do tej pory przebadano w Gdyni prawie tysiąc dzieci z 22 szkół gimnazjalnych, a Zintegrowaną Opieką Indywidualną objęto ponad 170 uczniów. Docelowo Fundacja chce przebadać w Gdyni 6 tysięcy uczniów pierwszych klas wszystkich 23 gimnazjów w ciągu kolejnych trzech lat. Zgodnie z planem badania przesiewowe w gdyńskich szkołach mają zakończyć się w czerwcu. Kolejna edycja badań nowego rocznika pierwszych klas gimnazjalnych rozpocznie się na przełomie września i października w roku szkolnym 2014/2015.
Chcemy kontynuować Program w kilku największych miastach Polski, między innymi tu, w Warszawie – wyjaśnia Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover. – Wiemy, że warto kontynuować nasz wysiłek, bo wyniki z Gdyni pokazują, że niemała grupa uczniów wymaga indywidualnej opieki prowadzonej przez czterech przeszkolonych przez nas specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i trenera. Jest to ostatni moment na to, by pomóc uczestnikom wyjść z grupy zagrożenia tą straszną chorobą, jaką jest cukrzyca – podkreśla prezes Radziwiłł.Źródło: METRO – dziennik krajowy – 28.05.2014 r.
screen-28Źródło: KURIER PORANNY – dziennik regionalny – 29.05.2014 r.
screen-29

Skip to content