Stan przedcukrzycowy – zareaguj, zanim będzie za późno. Wystartował bezpłatny program profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców Gdańska

Cukrzyca typu 2 uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Poprzedza ją stan przedcukrzycowy, który jest pomarańczowym światłem alarmującym, że można jeszcze odwrócić rozwój choroby. Aż 3 miliony Polaków może uniknąć zachorowania na cukrzycę typu 2 lub znacznie opóźnić jej wystąpienie poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Bezpłatne konsultacje właśnie ruszyły w Gdańsku, aby z nich skorzystać, wystarczy wypełnić test FINDRISK na stronie www.bezcukrzycy.gdansk.pl

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień realizuje projekt „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna”.

Działania mają na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę poprzez wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu oraz ich udział w rocznym programie zmiany stylu życia. Inicjatywa ma za zadanie także podnieść świadomość zdrowotną uczestników programu i edukować w zakresie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

– Zależy nam, aby mieszkanki i mieszkańcy Gdańska dzięki świadomości swojego stanu zdrowia, mogli, z naszą pomocą, podjąć działania prewencyjne. Obecnie aż co 10 mieszkaniec Gdańska choruje na cukrzycę. Za pośrednictwem programu profilaktyki chcemy zminimalizować ryzyko rozwoju choroby u osób ze stanem przedcukrzycowym. I zwiększyć liczbę osób, które można uratować przed tym niebezpiecznym schorzeniem. – mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Początkowo, gdy stężenie glukozy we krwi nie jest zbyt duże, cukrzyca nie powoduje żadnych symptomów. Objawy rozwijają się stopniowo i przybierają na sile, dopiero gdy choroba jest już w pełni rozwinięta. Wczesnym objawem może być odczucie suchości w ustach, a co za tym idzie, wzmożone pragnienie, czyli polidypsja. Do charakterystycznych symptomów rozwijającej się cukrzycy typu 2 należą także oddawanie dużej ilości moczu i ogólne osłabienie oraz przyrost masy ciała spowodowany zwiększonym łaknieniem, które jest reakcją organizmu na niskie stężenie glukozy w tkankach. Takie symptomy bardzo łatwo przeoczyć.

– Szybko zdiagnozowany stan przedcukrzycowy można wyleczyć i nie dopuścić do rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy – mówi Grażyna Cieślak, Koordynator projektu. – Dzięki warsztatom grupowym oraz indywidualnym spotkaniom ze specjalistami budujemy wśród uczestników świadomość znaczenia stanu przedcukrzycowego. Projekt jest przygotowany kompleksowo – dla zakwalifikowanych uczestników w stanie przedcukrzycowym oferujemy indywidualne spotkania z dietetykami, fizjoterapeutami oraz udział w warsztatach grupowych. Będzie to duże wsparcie dla wszystkich, którzy chcą powalczyć o swoje zdrowie.

Za rozwój choroby odpowiadają między innymi predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Jednak największy wpływ na zachowanie zdrowia ma nasz styl życia. Rozwojowi insulinoodporności sprzyjają m.in. nieprawidłowe odżywanie, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, niska aktywność fizyczna i przewlekłe zaburzenia snu.

– Podstawą działania w walce z cukrzycą jest prewencja. Najważniejszymi jej elementami są właściwa dieta i aktywność fizyczna, które mają na celu utrzymanie właściwego poziomu glukozy i tłuszczów we krwi. Zdrowa dieta ważna jest także już w czasie stwierdzenia choroby i leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy. – mówi Marcin Radziwił, prezes Fundacji Medicover wykonawcy działań medycznych i edukacyjnych w projekcie. – W grupach ryzyka konieczne jest także przeprowadzanie regularnych badań w kierunku cukrzycy, szczególnie u osób powyżej 45 roku życia lub w przypadku wystąpienia któregoś z charakterystycznych objawów – dodaje.

Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić test FINDRISK na stronie www.bezcukrzycy.gdansk.pl. Następnie, osoby będące w grupie ryzyka, wezmą udział w bezpłatnym badaniu doustnego obciążenia glukozą (OGTT) lub standardowym badaniu glukozy. Wszyscy, u których wyniki badania wykażą stan przedcukrzycowy, zostaną objęci bezpłatnym, rocznym programem wsparcia zawierającym szkolenia i konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, dietetyczne i fizjoterapeutyczne.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Na realizację przeznaczono 2.116.525 zł ze środków gminy Gdańsk. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz budżetu państwa wyniosło 3.135.472 zł.

Fundacja Medicover

Fundacja Medicover powołana została w 2007 roku przez spółkę Medicover. Inicjuje i prowadzi międzynarodowe programy profilaktyczne oraz nowatorskie kampanie społeczne podejmujące temat ważnych problemów zdrowotnych i medycznych, z jakimi boryka się polskie społeczeństwo.
Beneficjentom i podopiecznym oferuje bezpłatną pomoc, edukację, opiekę i wsparcie. Daje również narzędzia i motywuje, aby samodzielnie mogli stawić czoła trudnościom. Fundacja Medicover zrealizowała ponad 180 projektów i akcji wolontariackich, pomagając ponad 12 000 osób, udzielając wsparcia 162 partnerskim instytucjom, fundacjom i ośrodkom.

Kontakt prasowy:

Konstancja Cegłowska
Account Manager, Personal PR
konstancja.ceglowska@personal-pr.pl

Comments are closed.