Z radością informujemy o wynikach ósmej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award (#QSNA), organizowanego w Polsce przez Fundację Medicover. Laureatem nagrody został Adrian Nowakowski, #pielęgniarz i #student informatyki, który zachwycił nasze Jury wykorzystaniem sztucznej inteligencji do nauki komunikacji ze starszymi pacjentami.

Zwycięska koncepcja Adriana obejmuje innowacyjny symulator oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwia samodzielne ćwiczenie skutecznej komunikacji. Aplikacja symuluje dialogi ze starszymi pacjentami, dostarczając realistycznych odpowiedzi i cennych informacji zwrotnych na temat mocnych stron rozmowy i obszarów wymagających poprawy.

– Mój pomysł bezpośrednio dotyczy wyzwania komunikacyjnego, z jakim borykają się pracownicy opieki zdrowotnej, szczególnie pielęgniarki i pielęgniarze, którzy opiekują się pacjentami z demencją. Wykorzystując sztuczną inteligencję i Duże Modele Językowe, możemy stworzyć symulator, który umożliwi naukę i trening efektywnej komunikacji. Dzięki temu studenci będą mogli uczyć się i trenować efektywną komunikację sami, np. w domu – opowiada Laureat.

Organizatorem Queen Silvia Nursing Award w Polsce jest Fundacja #Medicover. Honorowy Patronat nad Nagrodą Pielęgniarską Królowej Szwecji w Polsce objął Minister Zdrowia oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami Projektu są: Essity, Tena, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Ambasada Szwecji w Warszawie, Medicover, Care Experts, Szpital Medicover oraz Magazyn Pielęgniarki i Położnej.

– Jesteśmy dumni, że od 8 lat możemy wyróżnić talenty pielęgniarskie. #Nagroda Pielęgniarska Królowej Szwecji powstała po to, aby oddać głos pielęgniarkom i pielęgniarzom, wysłuchać ich potrzeb i pomysłów. Poprzez ten konkurs staramy się także pokazać, jak fascynująca może być praca w tym zawodzie oraz jak ogromne są możliwości rozwoju – mówi Marcin Radziwill, Prezes Fundacji Medicover.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International w 2013 r. dla studentów pielęgniarstwa oraz pielęgniarek i pielęgniarzy. Laureat inicjatywy otrzymuje stypendium w wysokości 6 tysięcy euro oraz możliwość odbycia stażu, którego celem jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej, w szczególności nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Nagroda ma na celu podkreślenie znaczenia roli #pielęgniarki i pielęgniarza, a także wspieranie kształcenia ustawicznego.

Gratulujemy Adrianowi oraz wszystkim finalistom ósmej edycji konkursu!