Fundacja Medicover – organizacja pożytku publicznego

Urząd Miasta Lublin, w ramach zapobiegania chorobom otyłości, nadwagi i cukrzycy u dzieci, uruchomił w ubiegłym roku w lubelskich szkołach podstawowych program profilaktyki zdrowotnej „Jedz z głową”. Program, po czasowym wstrzymaniu z uwagi na pandemię, wraca już od lipca. Pierwszym jego etapem są bezpłatne badania przesiewowe uczniów klas I i II przeprowadzane przez pielęgniarkę na terenie dwóch lubelskich szkół. Zainteresowani rodzice mogą umawiać się już na indywidualne i w pełni bezpieczne badania w wybranym przez siebie terminie.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia problem otyłości i nadwagi dotyka już ponad 340 milionów dzieci i młodzieży w wieku szkolnym na całym świecie, a liczba ta wzrasta z roku na rok. Jednym z narzędzi zwalczających to zjawisko jest wprowadzanie przez samorządy programów edukacyjnych, profilaktycznych i medycznych takich, jak m.in. „Jedz z głową”. Celem lubelskiego programu, realizowanego przez Fundację Medicover, jest zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Jednym z jego elementów są badania przesiewowe pozwalające na sprawdzenie, czy parametry dziecka takie jak BMI, czy skład ciała są prawidłowe.

– W Lublinie troszczymy się o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dlatego gorąco zachęcam rodziców uczniów klas I i II do zgłaszania swoich dzieci do udziału w badaniach w ramach programu „Jedz z głową”. Ma on na celu zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych. – Rozpoczęte na początku bieżącego roku badania uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na udział w programie, zostały zawieszone ze względu na ogłoszony stan epidemii. Wiemy jak bardzo ważna dla rodziców jest informacja o stanie zdrowia ich dzieci, dlatego proponujemy badania w okresie wakacyjnym. Badania będą się odbywały w Szkole Podstawowej nr 19 i Szkole Podstawowej nr 57. Każde dziecko będzie umawiane na indywidualny termin. Panie Pielęgniarki wykonujące badania zapewniają pełne bezpieczeństwo epidemiologiczne – dodaje Monika Lipińska.

– Realizując programy profilaktyczne i kontaktując się z rodzicami obserwujemy, że epidemia COVID-19 ma realny i nie zawsze dobry wpływ na kondycję fizyczną i odżywianie dzieci. Dlatego zachęcam rodziców do przyjścia i sprawdzenia w jakiej kondycji są ich pociechy – przekonuje Agnieszka Skowrońska, lubelska Koordynator Projektów Fundacji Medicover.

Samo badanie trwa około 10 minut. Oprócz standardowego pomiaru ciśnienia, obwodów ciała, wzrostu i wagi, określenia BMI, sprawdzany jest również skład ciała na specjalnej wadze do bioimpedancji. Dzięki temu rodzice mogą się dowiedzieć, jaki procent ciała dziecka stanowi woda, a jaki tkanka mięśniowa, kostna czy tłuszczowa.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE?

Każdy rodzic, który nie podpisał do tej pory zgody na badanie swojego dziecka, ale chciałby, aby z niego skorzystało może umówić wizytę telefonicznie pod numerem 519 532 591 lub mailowo: agnieszka.skowronska@medicover.pl. Z kolei rodzice, którzy już podpisali zgody, otrzymają propozycję ustalenia indywidualnego terminu. Podczas umawiania wizyt opiekunowie programu z Fundacji Medicover opowiedzą rodzicom jak przygotować się do badania i jakie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane, żeby móc bezpiecznie przyjąć dziecko i rodzica na badania.

  1. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W LUBLINIE
  2. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W LUBLINIE
  3. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W LUBLINIE
  4. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 IM. ADAMA MICKIEWICZA W LUBLINIE
  5. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA
  6. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W LUBLINIE
  7. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W LUBLINIE
  8. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 11 IM. STANISŁAWY FILIPINY PALEOLOG W LUBLINIE
  9. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 12, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LUBLINIE
  10. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 IM. JANA PAWŁA II W LUBLINIE
  11. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 16 IM. FRYDERYKA CHOPINA
  12. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. MACIEJA RATAJA
  13. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 19 IM. JÓZEFA CZECHOWICZA W LUBLINIE
  14. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 21 IM. KRÓLOWEJ JADWIGI W LUBLINIE
  15. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 22 IM. BOLESŁAWA PRUSA W LUBLINIE
  16. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23 IM. OLIMPIJCZYKÓW POLSKICH W LUBLINIE
  17. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 24 IM. PARTYZANTÓW LUBELSZCZYZNY
  18. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W LUBLINIE
  19. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 27 IM. MARII MONTESSORI W LUBLINIE
  20. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 30 IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO
  21. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 IM. LOTNIKÓW POLSKICH W LUBLINIE
  22. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 33 IM. 27. WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ
  23. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 34 IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W LUBLINIE
  24. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 38 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W LUBLINIE
  25. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 39 IM. SZARYCH SZEREGÓW W LUBLINIE
  26. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 42 IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO
  27. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 44 W LUBLINIE
  28. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 46 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W LUBLINIE
  29. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 47 IM. JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO W LUBLINIE
  30. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 48 IM .JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
  31. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 50 IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO – PRYMASA TYSIĄCLECIA W LUBLINIE
  32. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51 IM. JANA PAWŁA II W LUBLINIE
  33. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 52 IM. MARII KONOPNICKIEJ W LUBLINIE
  34. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 57 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO
  35. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2
  36. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 53 dla Dzieci Upośledzonych Umysłowo w Stopniu Umiarkowanym i Znacznym – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej
  37. Szkoła Podstawowa nr 54 dla Dzieci Słabo Widzących – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży
  38. Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II
  39. Szkoła Podstawowa nr 55 dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących

Urząd Miasta Lublin

Wydział Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin realizuje w szczególności zadania z zakresu inicjowania i koordynacji spraw związanych z ochroną i promocją zdrowia. W Lublinie funkcjonuje siedem programów profilaktyki zdrowotnej skierowanych do uczniów szkół, między innymi program profilaktyki próchnicy zębów, wad wzroku i zeza. Działania w tym zakresie realizowane są w ramach Programu Zdrowie dla Lublina na lata 2016 – 2020. Do jego priorytetowych zadań należy przeciwdziałanie zachorowaniom na choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę, wady wzroku i wady postawy u dzieci oraz próchnicę zębów. Program obejmuje także działania profilaktyczne obniżające występowanie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych tj. małej aktywności fizycznej, nadwagi i otyłości oraz palenia tytoniu. Skupia się również na działaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. W ramach Programu Zdrowie dla Lublina tworzone są także nowe przestrzenie miejskie sprzyjające zdrowiu oraz rozwijana jest infrastruktura sportowo – rekreacyjna: stacje roweru miejskiego, ścieżki rowerowe, baseny.

O Fundacji Medicover

Fundacja Medicover jest organizacją pożytku publicznego. Wspiera innowacje i rozwój w służbie zdrowia. Powstała w 2007 roku, od 2013 roku prowadzi w Polsce jeden z największych na świecie Programów Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” skierowany do dzieci i młodzieży. Działalność Fundacji Medicover prowadzona jest w oparciu o wieloletnią, międzynarodową wiedzę oraz doświadczenie z zakresu medycyny i zdrowia publicznego. Skupiona jest ona w szczególności na edukowaniu oraz wspieraniu społeczności lokalnych poprzez tworzenie programów, rozwiązań informatycznych i innowacyjnego podejścia, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa.
W kwietniu 2019 r. Fundacja Medicover otrzymała wyróżnienie w konkursie „Listki CSR POLITYKI” nagradzającym najbardziej odpowiedzialne i zaangażowane społecznie firmy. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Projekty i działania wspierające 5 Celów (7, 9, 12, 13 i 14) Zrównoważonego Rozwoju (SDG’s)” za wdrożenie Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej (ESMS), którego celem jest m.in. wypracowanie standardu komunikowania się pracowników medycyny szkolnej z rodzicami i opiekunami o stanie zdrowia dzieci.

Kontakt prasowy:

Agnieszka Skowrońska
Koordynator Projektów Fundacji Medicover
tel.: + 48 519 532 591
e-mail: agnieszka.skowronska@medicover.pl

Skip to content