Warsztaty w Krakowie dla Babć i Dziadków

Fundacja Medicover oraz Gmina Miejska Kraków zapraszają w poniedziałek 29 stycznia na bezpłatne Warsztaty dla Babć i Dziadków – SUPERDZIADKOWIE.PL, które dostarczą ciekawą i pożyteczną wiedzę na temat zdrowego stylu życia w XXI w. Zapisy do 26.01.2018.

Warsztaty odbędą się w Krakowie, w Urzędzie Miasta, w poniedziałek 29 stycznia 2018 roku,
w godz. 10.30-15.30 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4.

ZAPISY: na stronie www.superdziadkowie.pl lub pod numerem telefonu do Sekretariatu Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa: 012 616 94 96.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Bezpłatne warsztaty poprowadzą specjaliści Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!: doświadczeni praktycy z zakresu zdrowia publicznego, a także dietetyk, lekarz oraz psycholog. Specjaliści odpowiedzą na pytania, obalą mity, wytłumaczą o co chodzi z cukrzycą, nadciśnieniem oraz otyłością, zajmą się modami na różne diety oraz podpowiedzą, co zrobić, aby cała rodzina mogła zadbać o zdrowie najmłodszego pokolenia i ustrzec się chorób cywilizacyjnych.
W ramach realizowanego przez Fundację Medicover Programu PoZdro!, prowadzone są od czterech lat Warsztaty Edukacyjne dla całych rodzin z zakresu:

  • profilaktyki zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem wpływu otyłości na nasz organizm
    i konsekwencji nie podjęcia działania w kierunku zmiany stylu życia,
  • ogólnych zasad oraz praktycznych porad żywieniowych,
  • psychologicznych aspektów funkcji żywności i podejścia do zmiany nawyków żywieniowych począwszy od motywacji po wspieranie i działanie wspólne wszystkich członków rodziny,
  • budowania świadomych konsumentów, znających i rozumiejących zasady tworzące reklamy, oraz składy produktów i podstawy technik wpływania na podświadomość.

Do tej pory w warsztatach PoZdro! uczestniczyło już ponad 3000 osób i ta liczba stale rośnie. Celem warsztatów jest uświadomienie słuchaczom, jak nasze codzienne decyzje o diecie i aktywności fizycznej wpływają na samopoczucie i stan zdrowia każdego z nas, a w rodzinie także na najmłodszych. Choroby cywilizacyjne to w 50% efekt złej diety i braku ruchu. Profilaktyka to nie tylko wczesne wykrywanie chorób, ale przede wszystkim zapobieganie im.
Warsztaty SuperDziadkowie, prowadzone przez specjalistów Fundacji Medicover, są dopasowane do słuchaczy w taki sposób, aby przekazywana wiedza pozwalała na lepsze zadbanie o zdrowie swoje, jak i o zdrowie wnuków. Budujemy pokoleniowy most pomiędzy tym co było, a tym co jest, dzięki czemu tworzymy zdrowszą rzeczywistość!

Opinie uczestników:
„Warsztaty bardzo mi się podobały.”
„Dużo cennych informacji wyniosłem z tego warsztatu.”
„Najlepiej przygotowany warsztat na jakim byłam, prowadzony profesjonalnie z empatią i otwartością na uczestników.”
Dlaczego dziadkowie?
Za żywienie dzieci i młodzieży najczęściej uważa się, że odpowiedzialni są rodzice, a szczególnie mama, chociaż trzeba oddać ojcom, że i oni coraz częściej zaglądają do kuchni, nie tylko aby coś podjeść i skubnąć, ale by gotować zdrowo i smakowicie. Ważnymi ogniwami w kontekście diety dzieci są także szkoła i dziadkowie. O ile szkołami coraz chętniej zajmują się samorządy, wprowadzając edukację żywieniową skierowaną do dzieci i do pracowników oświaty, o tyle Fundacja Medicover postanowiła stworzyć warsztaty skierowane właśnie do dziadków.
Super Dziadkowie, to tacy dziadkowie, którzy wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie do budowania zdrowego otoczenia dla siebie i swoich bliskich. Tę wiedzę, najczęściej już mają – z własnego dzieciństwa, jednak nie zawsze ją stosują.
A jaka to wiedza? Jak to zrobić aby zminimalizować ryzyko zachorowania na np. cukrzycę typu 2? Tego i wielu innych ciekawych informacji słuchacze dowiedzą się po dniu spędzonym ze specjalistami PoZdro!. Chcielibyśmy aby dziadkowie poczuli większą pewność siebie w kontakcie z młodym pokoleniem, budując jego zainteresowanie tematyką, którą jak się okazuje świetnie znają, by chcieli być częścią zdrowych zmian w rodzinie.
W ramach naszej wieloletniej działalności z zakresu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca typu 2, nadwaga i otyłość, zauważyliśmy, że bardzo ważnym ogniwem w pracy z rodziną są dziadkowie. Często stanowią trzon, są cichymi bohaterami swoich bliskich, bo pomagają przy wychowywaniu dzieci wspierając np. w prowadzeniu domu i przygotowywaniu posiłków. Jak popatrzymy na świat oczami dziadków, często się okazuje, że znają dobrze zdrowe nawyki żywieniowe i mają wielką wiedzę na temat żywności i produktów, jednak mity, które pokutują w naszej kulturze niestety powodują, że ich nie stosująmówi Kamila Szarejko, Kierownik Programu PoZdro! w Polsce, prowadzonego przez Fundację MedicoverPierwszy z brzegu przykład: 4-5 posiłków i przerwy między nimi, podstawa zasad prawidłowego żywienia. Gdy pytamy dziadków na wykładzie, gdzie jadali? Zawsze odpowiadają jednogłośnie, że w zasadzie tylko w domu. Poza domem, tylko drugie śniadanie otrzymane od opiekuna. Jak się pytamy ile trwała droga do szkoły okazuje się, że 30 minut w jedną stronę – to najczęściej padająca odpowiedź, a zdarzają się i tacy co szli godzinę lub dłużej. Po szkole nie było siedzenia przed telewizorem, tylko pomaganie w domu, przy pracach wymagających dłuższego zaangażowania fizycznego, dlatego kaloryczność potraw musiała być inna. Prania nie wrzucało się do automatycznej pralki, tylko trwało ono 2-3 dni raz na dwa – trzy tygodnie i było pracą fizyczną. Słodycze przygotowywane były raz w tygodniu i serwowane w niedzielę w postaci domowego ciasta, domowych drożdżówek, jako deser do obiadu. Dzisiaj, z deklaracji rodziców wiemy, że wygodne, lecz niekoniecznie służące naszemu zdrowiu zachowania, są codziennością. Wiemy również, że nadmiar cukru uzależnia i może powodować kłopoty ze snem, ospałość lub wręcz przeciwnie, nadpobudliwość. Takich przykładów jest dużo więcej i prezentujemy je na spotkaniach PoZdro!. W dziadkach i ich wiedzy widzimy super moc i dlatego warsztaty nazwaliśmy „SuperDziadkowie”.
Gmina Miejska Kraków (Biuro ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa) jako pierwszy samorząd zgłosiło się do Fundacji Medicover z pytaniem, czy można prowadzoną do tej pory kampanię w Gdyni, Wrocławiu, Lublinie i Warszawie, przeprowadzić także na terenie miasta Krakowa.
Widząc kampanię i stronę superdziadkowie.pl, pomyśleliśmy, że taka inicjatywa przydałaby się również w Krakowie dla naszych dziadków. Jako pracownicy Biura ds. Ochrony Zdrowia uważamy, że profilaktyka jako utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, może zapobiec wielu chorobom. Co ważne, występowanie nadwagi i otyłości w okresie dzieciństwa związane jest z wyraźnie większym ryzykiem występowania otyłości wieku dorosłego, dlatego świadomi obywatele, przekazujący sobie zasady zdrowego trybu życia z pokolenia na pokolenie, mają szansę na ograniczenie chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy oraz innychmówi Jadwiga Starnawska-Kasprzyk, Kierownik Referatu Zdrowia w Biurze ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.. Aby się zapisać na Warsztaty należy zadzwonić do Sekretariatu Biura ds. Ochrony Zdrowia pod nr telefonu 012 616 94 96, liczba miejsc jest ograniczona. Jeżeli wydarzenie będzie się cieszyło zainteresowaniem, możliwe będzie powtórzenie, jednak na ten moment przewidujemy tylko jeden dzień.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tak aktywnej postawy samorządu, który sam wychodzi z inicjatywą. Właśnie po to powstała Fundacja Medicover, aby tworzyć prozdrowotne programy i projekty, z których następnie inni będą chcieli korzystać. Mamy doświadczenie we współpracy z samorządami i wiem, że to dobre partnerstwo do budowania zdrowego pokolenia. Warsztaty w Krakowie przeprowadzimy pro bono, ponieważ wierzymy w siłę profilaktyki, edukacji. Jednocześnie dzięki ciągłej ewaluacji i badaniu skuteczności naszych działań, wiemy, że robimy to w sposób dopasowany do odbiorców i że dzięki temu beneficjenci są bardziej świadomi i zainspirowani do działaniamówi Prezes Fundacji Medicover, Marcin Radziwiłł – i dodajeCieszę się, że mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z Warsztatów Super Dziadkowie. W teorii „Pigułka zdrowia jest w naszych rękach” i jest na pozór bardzo prosta: to zbilansowana dieta, trochę ruchu, odpowiednia ilość snu i od siebie dodałbym, że dużo śmiechu. Sam wiem, że najtrudniej jest zacząć, że łatwo zginąć w gąszczu mylących przekazów. Dlatego zachęcam do spotkania się ze specjalistami, którzy są pasjonatami swoich dziedzin i którym będzie można bezpośrednio zadać pytanie.

Według danych Fundacji Medicover, w Polsce na nadwagę lub otyłość, cierpi prawie co czwarte dziecko. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Wszechobecny przekaz reklamowy produktów spożywczych, w tym słodkich napojów i przekąsek, potrafi wprowadzać w błąd i oddziaływać na nasze decyzje zakupowe, co może przyczyniać się do pogłębiania problemu. Z badań przeprowadzonych w ramach Programu „PoZdro!”, wśród 21 000 uczniów w wieku 13 lat wynika, że co drugie dziecko ma słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną i miałoby zadyszkę wchodząc na 4-te piętro. Należy pamiętać, że otyłość, zgodnie z WHO jest chorobą i może powodować poważne konsekwencje w postaci kolejnych chorób jak cukrzyca typ 2, która z kolei może skończyć się amputacją stopy cukrzycowej. Świadomość, że można przeciwdziałać temu zjawisku, aby cieszyć się pełnią życia, Fundacja Medicover przyjmuje jako jeden z priorytetów swojej działalności.
Zapraszamy Babcie i Dziadków na Warsztaty!
Zespół Fundacji Medicover
Zespół Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa

Comments are closed.