Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia, sprawdzenie masy
i składu ciała przy użyciu specjalistycznego sprzętu, dodatkowo porady specjalistów-dietetyków– w piątek, 16 czerwca na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy powstanie Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover. Każdy odwiedzający będzie mógł sprawdzić stan swojego zdrowia, zasięgnąć porady ekspertów i dowiedzieć się, jak zapobiec cukrzycy typu 2.
Niebieskie Miasteczko będzie zlokalizowane na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy i otwarte dla odwiedzających od godz. 10.00 do 15.00. Każdy będzie mógł sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała (procentową zawartość wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej
w organizmie specjalną wagą do bioimpendancji), a także zbadać cholesterol przy wskazaniu specjalisty. Dodatkowo, porad udzielać będą dietetycy. Przeprowadzane badania są w pełni bezpłatne i dostępne dla każdego odwiedzającego Niebieskie Miasteczko w piątek, 16 czerwca.
Dlaczego Niebieskie Miasteczko? Kolor nie jest przypadkowy – niebieski jest ogólnoświatowym kolorem walki z cukrzycą, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła mianem epidemii XXI wieku. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln (wg PTD), z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia. Do 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: nadwaga, otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważny jest ruch oraz profilaktyka – wykonywanie regularnych, nieskomplikowanych badań.
– Edukacja zdrowotna, programy profilaktyczne, akcje propagujące uprawianie sportu masowego – to działania miasta, które traktujemy bardzo poważnie, bo płyną z nich same korzyści. Zdrowsze
i bardziej aktywne społeczeństwo, unikająca niezdrowego stylu życia młodzież, mniejsze zanieczyszczenie powietrza dzięki rezygnacji z auta na rzecz roweru czy spaceru – to opłaca się nie tylko mieszkańcom, ale również miastu jako całości. Bydgoszcz od zawsze uważana jest za zielone miasto, a od kilku lat robimy wiele, aby była też centrum sportów masowych. Zachęcamy mieszkańców do rekreacyjnego biegania, do częstszego – także na co dzień – postawienia na rower,
a dzieciom i młodzieży proponujemy ruch na świeżym powietrzu zamiast wpatrywania się w ekrany smart fonów czy tabletów – powiedział Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego zawsze
z ogromną przyjemnością gościmy w naszym mieście i promujemy wszelkie akcje prozdrowotne,
w tym również Rajd Rowerowy Razem Przeciwko Cukrzycy Typu 2 oraz Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover – dodał.
Ok godziny 15.00 planowane jest powitanie wolontariuszy Fundacji, biorących udział w Rajdzie Rowerowym „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”.
W Rajdzie swój udział zadeklarowały również trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio w kolarstwie tandemowym – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. Dołączą do Rajdu w Poznaniu 15.06 i na trasie będą zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w badaniach.
„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – to hasło charytatywnego Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover, którego celem jest promowanie znaczenia zdrowego stylu życia w walce ze zwiększającą się epidemią cukrzycy, szczególnie typu 2. Wolontariusze, którzy od kilku miesięcy przygotowują swoją formę do startu w Rajdzie już po raz piąty pokonają trasę z południa na północ Polski, przejeżdżając dystans ponad 1000 km. Start Rajdu 11 czerwca w Zakopanem, wielki finał – 18 czerwca w Gdyni. Do Rajdu, który ma już rangę wydarzenia międzynarodowego, dołączy druga grupa, startująca 13 czerwca z Berlina. Wyznaczona trasa wiedzie przez Kraków, Wrocław, Zieloną Górę, Poznań i Bydgoszcz. Wszędzie powstaną Niebieskie Miasteczka, w których każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, uzyskać porady specjalistów i dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym wśród dzieci i dorosłych.
Partnerzy akcji: Accu-Chek, Centrum Medyczne Damiana, Healthy Workplaces for All Ages, Medicover Apteka, Medicover, Medi Partner, Medicover Stomatologia, Miasto Kraków, Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, PR1ME Fitness & Wellness, Rehasport Clinic, Roche, SklepRowerowy.pl, Synevo, Schwinn Cycling.
Patronaty: Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Wrocławia Joanna Nyczak, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Patronaty medialne: Radio Merkury Poznań, TVP3 Poznań, mojacukrzyca.org, krakow.pl
Zapraszamy do śledzenia i kibicowania uczestnikom Rajdu na fanpage od Tatr po Bałtyk!
Link do relacji wideo z Rajdu Rowerowego 2015: http://bit.ly/MediBR2015
Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe prezentujące wydarzenia sportowe dla młodzieży objętej ZOI oraz historie uczestników, którzy wraz ze swoimi rodzinami e odmienili swój styl życia, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro
O Programie PoZdro!
Celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem Programu jest edukacja młodzieży poprzez innowacyjne Lekcje Multimedialne PoZdro! dostępne dla każdej chętnej placówki gimnazjalnej w Polsce. Ideą pakietu jest włączanie środowiska szkolnego w promocję zdrowego stylu życia, akcentowanie roli sportu i właściwej diety. Dodatkowo, w ramach Programu przeprowadza się szkolenia w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa, specjalisty aktywności fizycznej. Do tej pory uczestnicy PoZdro! odbyli już blisko25 tys. indywidualnych wizyt tego typu. W ramach Programu przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla całych rodzin. Dostępny jest również bezpłatny Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!
PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, a dzięki Lekcjom Multimedialnym PoZdro! – z prozdrowotnym przekazem – dotrzeć do kolejnych 38 tys. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu oraz w gminie Kosakowo. W 2016 roku Program PoZdro! otrzymał środki na rozwijanie dobrej praktyki w Rumunii.
Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli
i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera także m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są projekty takie jak m.in.: Medicover Runners, czy rajd rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Od 2016 roku Fundacja Medicover odpowiada również za organizację Queen Sylvia Nursing Award (Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii) – w ramach tego konkursu studenci pielęgniarstwa mają za zadanie opracować i przedstawić pomysły na usprawnienie opieki nad osobami starszymi.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz, Cook Communications
Kom. +48 601 593 082
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com
„PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)
Kierownik Projektu „PoZdro!”:
Kamila Szarejko, Fundacja Medicover
Tel. +48 22 592 7337
Email: kamila.szarejko@medicover.pl