W Lublinie zakończyła się pierwsza edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover. Wyniki przedstawione 6 sierpnia br. na briefingu prasowym wskazują, że młodzież ma nie tylko problemy z nadwagą i otyłością. Aż 70 proc. nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Dla nich, ale także dla wszystkich, którzy chcą poprawić sprawność i kondycję fizyczną, Fundacja Medicover przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem „Stań się PoZdro! aktywny!”
Od marca do czerwca tego roku 1143 uczniów (50% badanej populacji) klas pierwszych z 27 lubelskich gimnazjów zostało przebadanych pod kątem występowania czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Do bezpłatnej dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej zakwalifikowało się 178 uczniów, czyli 15,6% ze wszystkich przebadanych.
Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu, wskazują, że:

• Nadwaga i otyłość występują u 20,9% przebadanych nastolatków.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 17,7% jego uczestników.
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 70% badanych.
  • Nieprawidłową postawę ciała ma 82,3% badanych.
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 11,6% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.

Programy takie jak PoZdro! są niezwykle ważne, ponieważ uświadamiają nam, z jak poważnym problemem mamy do czynienia wśród młodzieży – coraz większa grupa nastolatków znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy typu 2 – powiedziała Barbara Danieluk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
Podczas briefingu prasowego przedstawiony został także cykl letnich wydarzeń sportowo-edukacyjnych w Lublinie pod hasłem: Stań się PoZdro! aktywny! przygotowany przez Fundację Medicover i skierowany do całych rodzin. W inicjatywę włączył się m.in. Daniel Iwanek, trzykrotny mistrz świata w karate tradycyjnym, który poprowadził bezpłatny trening pokazowy.
Program PoZdro! został ciepło przyjęty przez władze Lublina, które są bardzo zaangażowane w prowadzenie działań prozdrowotnych. Dlatego też z największą przyjemnością włączyliśmy się w cykl wydarzeń Lato w mieście 2015 oraz w dobrze znany lublinianom projekt: Centralny Plac Zabaw. Okres wakacji to idealny czas, aby przekonać się, że dzięki uprawianiu sportu zaczynamy czuć się lepiej i mieć więcej, jakże potrzebnej nam w codziennym życiu, energii.  – powiedziała Kamila Szarejko, Kierownik Projektów Fundacji Medicover.
Każdy, kto odwiedzi nasze wydarzenia w sierpniu, będzie mógł zasięgnąć porady dietetyka, sprawdzić m.in. zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz wziąć udział w treningu przygotowanym przez specjalistę aktywności fizycznej. – dodała Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu „PoZdro!”
Rezultaty opracowanych przeze mnie programów sportowych „Pierwszy krok” oraz „Trzymaj pion” udowadniają, że im wcześniej rozpoczynamy edukację sportową tym lepiej. Sport nie musi być wyczynowy i nawet niewielka, ale regularna dawka ruchu pozytywnie wpływa na rozwój młodych ludzi. – powiedział Daniel Iwanek, trzykrotny mistrz świata w karate tradycyjnym – Bez sportu nie ma zdrowia, a bez zdrowia, nie ma nic. Warto stać się PoZdro! aktywnym!
Centralny Plac Zabaw jest projektem skierowanym do wszystkich. – dodał Arkadiusz Kaźmierak, organizator Centralnego Placu Zabaw – Sportowo-edukacyjna inicjatywa Fundacji Medicover idealnie wpisuje się w filozofię Centralnego Placu Zabaw – naszym wspólnym celem jest, aby lublinianie ciekawie, twórczo i zdrowo spędzali czas.