Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia! 18 czerwca, w niedzielę, wielki finał Rajdu Rowerowego z PoZdro! w GDYNI

Rajd Rowerowy „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” po raz piąty jedzie przez Polskę! 18 czerwca wolontariusze Fundacji Medicover dojadą na METĘ w Gdyni, na Skwer Kościuszki. Powitajcie ich razem z nami! Oprócz tego, będzie lekcja gotowania z PoZdro!, spotkacie medalistów paraolimpijskich i sportowców chorujących na cukrzycę, pokonujących własne bariery. Rajd jest dopełnieniem największej inicjatywy Fundacji – Programu PoZdro!, który podobnie jak rajdowi rowerzyści, chce wykołować cukrzycę zdrowym stylem życia!
Nadjeżdżamy do GDYNI 18 czerwca! unnamed
Lada moment, rozpoczęty 11 czerwca charytatywny Rajd Rowerowy „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” dojedzie na METĘ! Rowerzyści – pracownicy różnych spółek Medicover, jednocześnie wolontariusze Fundacji Medicover, nie zwalniają tempa i dzielnie mkną w kierunku mety, od której dzielą nas już ostatnie kilometry. Jeżeli istnieje zależność między prędkością rozwijaną w czasie rajdu, a wysiłkiem na wcześniejszych, wielomiesięcznych treningach, to z pewnością dowiemy się o jakichś rekordach, które padły podczas czerwcowych zmagań na polskich drogach…
Międzynarodowa ekipa w rowerowej próbie. A wyzwanie mieli niemałe… Przebojowy, pełen entuzjazmu skład ma do pokonania ponad 1000 km! W tym roku rozpędziliśmy się na dwóch trasach. Rajd wystartował 11 czerwca w Zakopanem. 13 czerwca z Berlina wyruszyła druga grupa. Obie spotkały się w Poznaniu 15 czerwca i odtąd wspólnie kręcą kilometry, aż do mety – na wielki finał w Gdyni!
Po raz pierwszy w tym roku, do dobroczynnej akcji dołączyło 9 ochotników z Niemiec i to ma wielkie znaczenie! Pracownicy Medicover Niemcy, weszli w skład ekipy, by powiedzieć STOP chorobom cywilizacyjnym, w szczególności cukrzycy typu 2. Bo cukrzyca w Niemczech to też ogromny problem! W 2015 r., aż 6,5 mln Niemców chorowało na cukrzycę, a około 2 498 000 nie miało postawionej diagnozy (DR Barometer Germany Report 2016)! Częstość występowania cukrzycy wzrasta dramatycznie, niestety, na całym świecie, także w Polsce.
Na gdyński Skwer Kościuszki peleton rowerzystów z misją dotrze w niedzielę, 18 czerwca, około godziny 15:00.

Dedykujemy swój przejazd walce z epidemią cukrzycy typu 2. No właśnie, nie chcemy być bierni! Za to chcemy zwrócić powszechną uwagę na problem cukrzycy typu 2, która jest współczesną epidemią. Bo na cukrzycę choruje już ponad 3 mln Polaków, z czego kilkaset tysięcy nie jest tego świadoma. Bo cukrzyca to podstępny przeciwnik! Rozwija się bezboleśnie i przez długi czas, niepostrzeżenie niszczy organizm, prowadząc do zagrażających zdrowiu i życiu powikłań. 90% przypadków to właśnie cukrzyca typu 2. Jednak są sposoby by jej przeciwdziałać! Wczesna profilaktyka: badania przesiewowe i zdrowy, aktywny tryb życia. To działa! I o tym, że ruch to genialne antidotum, chcemy głośno i wszędzie mówić! Liczy się to, by pokonywać własne granice, by działać, dlatego będziemy dumni gdy cała ekipa dojedzie nad morze!

Jest to już piąta, jubileuszowa edycja Rajdu Rowerowego organizowanego przez Fundację Medicover. Ta międzynarodowa inicjatywa Medicover ma na celu edukowanie społeczeństwa i budowanie świadomości znaczenia profilaktyki i zagrożeń związanych z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Coraz większa liczba osób jest w stanie przedcukrzycowym. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln, z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia (wg PTD). 90 proc. przypadków cukrzycy to właśnie cukrzyca typu 2, której można uniknąć m.in. poprzez aktywność fizyczną. W Rajdzie udział bierze udział 37 wolontariuszy Fundacji Medicover – przedstawicieli spółek Grupy Medicover z różnych krajów oraz goście specjalni – paraolimpijskie kolarki – złote medalistki igrzysk z RIO 2016.

Niebieskie Miasteczka – bezpłatne badania dla wszystkich
Podczas gdy uczestnicy pokonują kolejne etapy, na trasie Rajdu wyrastają Niebieskie Miasteczka. Są to przystanki dla naszych Wspaniałych, a zarazem miejsca tworzone specjalnie dla lokalnej społeczności, gdzie każdy chętny może bezpłatnie poddać badaniom, zasięgnąć porady dietetyka, czy farmaceuty, wziąć udział w pokazach i wykładach. Konsultacje przeprowadzają lekarze dermatolodzy i higieniści stomatologiczni. Swoje stanowiska mają także rehabilitanci, udzielający porad w zakresie narządu ruchu.

Na tegorocznej trasie Rajdu, takich błękitnych osad ustanowiono w Polsce aż 6. Najbliższe i ostatnie z nich – będące jednocześnie finiszem dla akcji to właśnie miasteczko w Gdyni, na Skwerze
Kościuszki. Plakat Gdynia
Gdynia – 17.06, Plac Grunwaldzki (czynne 10:00-14:00)
Gdynia – 18.06, Skwer Kościuszki (czynne 10:00-15:00) WIELKI FINAŁ

Pozostałe miasta, przez które przejeżdżał Rajd Rowerowy
„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”, to:

11.06 (START) Zakopane
Niebieskie Miasteczka:
Kraków – 11.06, Plac Wielkiej Armii Napoleona
Berlin – 13.06
Wrocław – 14.06, Plac Solny
Zielona Góra – 14.06, Rynek
Poznań – 15.06, Malta
Bydgoszcz – 16.06, Wyspa Młyńska

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że rajdowa inicjatywa zadziwiająco rośnie na naszych oczach! W edycji 2017 uczestniczy aż 39 rowerowych zapaleńców, w tym 9 Niemców, 1 kolarz z Ukrainy, 1 z Rumunii oraz Polacy. Prócz wielkiej przygody, wyzwania i, niewątpliwie, mocowania się z własnymi słabościami i ograniczeniami, jest to piękny sposób, by aktywnie wesprzeć ważną sprawę!
Jadą z nami Panie i Panowie, młodsi i nieco starsi, początkujący (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu) jak i zupełni profesjonaliści. Co do tych ostatnich, to z dumą gościmy w naszych szeregach DWIE KOLARKI PARAOLIMPIJSKIE – ZŁOTE MEDALISTKI Z IGRZYSK OLIMPIJSKICH W RIO 2016. OD NIEBIESKIEGO MIASTECZKA W POZNANIU, CZWARTKU 15 CZERWCA, JADĄ Z NAMI NA SWOIM TANDEMOWYM SUPERROWERZE! IWONĘ PODKOŚCIELNĄ I ALEKSANDRĘ TECŁAW SPOTAKACIE W NIEBIESKIM MIASTECZKU W GDYNI, 18 CZERWCA, GDZIE DOTRĄ W ROWEROWYM TEAMIE.
Obejrzyj materiał TVP o Iwonie i Oli:
http://sport.tvp.pl/igrzyska-paraolimpijskie-rio/26813644/sylwetki-paraolimpijczykow-iwona-podkoscielna-aleksandra-teclaw-kolarstwo-tandemowe
Swój udział w inicjatywie – obecność w Niebieskim Miasteczku w Gdyni zapowiedział również Andrzej Michalik, cukrzyk, który w lipcu 2016 roku samotnie przepłynął kajakiem w ciągu 25 dni Wisłę – pokonując ponad 1000 km.

– Jestem cukrzykiem typu 1, i ja niestety nie miałem wpływu na rozwój swojej choroby. Cukrzycy typu 2 na szczęście można w dużym stopniu zapobiec – recepta na to jest tak naprawdę niezwykle prosta – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i regularne badania – powiedział Andrzej Michalik – W pełni popieram ideę Rajdu, bo zachęca on do aktywności, dbania o swój organizm i przełamywania barier – dodał.


Pozdro! dla rowerzystów!

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE NASZE RODZINY Z POZDRO W GDYNI NA BEZPŁATNE BADANIA 17-18.06!
Bawcie się razem z nami i kibicujcie naszym śmiałkom ☺ Życzymy im rozmachu w kołach, nieprzebijalnych dętek, wodoodporności i pogody ducha. Waleczne serca już mają! Trzymajcie kciuki żeby udało się dojechać w niedzielę nad morze!

W związku z przyjemnym wyzwaniem jakie jest udziałem naszej nieustraszonej ekipy, zapraszamy Was do śledzenia przejazdu i wydarzeń z nim związanych. Wasza wirtualna obecność na Fan page’u https://www.facebook.com/ROWEREMPRZEZPOLSKE/ każde ciepłe słowo dopingu, to dla nich wielkie wsparcie, za które w ich imieniu dziękujemy, ale również ważna cegiełka i głos w podnoszeniu świadomości o zagrożeniu zachorowania na cukrzycę typu 2. Akcja współgra z Ogólnopolskim Programem Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” Fundacji Medicover, www.po-zdro.pl
Zobacz relację z poprzedniej edycji Rajdu na kanale Vimeo PoZdro! http://bit.ly/MediBR2015
Przebieg wydarzenia można śledzić na https://www.facebook.com/ROWEREMPRZEZPOLSKE/
oraz na www.facebook.com/ProgramPoZdro
Partnerzy akcji: Accu-Chek, Centrum Medyczne Damiana, Healthy Workplaces for All Ages, Medicover Apteka, Medicover, Medi Partner, Medicover Stomatologia, Miasto Kraków, Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, PR1ME Fitness & Wellness, Rehasport Clinic, Roche, SklepRowerowy.pl, Synevo, Schwinn Cycling.
Patronaty: Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Wrocławia Joanna Nyczak, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Patronaty medialne: Radio Merkury Poznań, TVP3 Poznań, mojacukrzyca.org, krakow.pl.

Comments are closed.