Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony corocznie 14 listopada przez miliony ludzi na całym świecie w celu zwiększenia świadomości ryzyka cukrzycy i rosnącego zagrożenia dla zdrowia, jakie ta choroba za sobą niesie w obecnych czasach. Zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 25. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest „Zobacz Cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro”.
Co się będzie działo w ramach XXV Światowego Dnia Walki z Cukrzycą?
Działamy w Internecie!

• Na specjalnej internetowej platformie PoZdro! dedykowanej Światowemu Dniu Cukrzycyhttp://pozdro.ddob.com youtuberzy o cukrzycy, inspirujące artykuły, filmy, ciekawostki, specjalny quiz z atrakcyjnymi nagrodami.
  • Weronika Szymańska youtuberka prowadząca kanał o nazwie Vroobelek www.youtube.com/user/vroobelekbillie w tym roku jest z PoZdro!

PoZdro! w tym roku podświetli miasta na kolor niebieski, który jest symbolem jedności w walce z cukrzycą! W tym roku wspierają nas wszystkie miasta, które biorą udział w Programie PoZdro! – Gdynia, Warszawa, Lublin i Wrocław. Zobacz nas, m.in. w:

• Gdynia – InfoBox OBSERWATORIUM ZMIAN, ul. Świętojańska 30 zabłyśnie na niebiesko!
  • Gdynia – Stadion Miejski, ul Olimpijska 5 – zabłyśnie na niebiesko!
  • Gdyńskie trolejbusy – zwróć uwagę na plakaty kampanii społecznej!
  • Warszawskie metro na stacjach i w pociągach!
  • Warszawskie tramwaje spoty kampanii społecznej!
  • PGE Stadion Narodowy – niebieskie koło będące symbolem walki z cukrzycą
  • Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre, ul. Grzybowska 63
  • Hotel InterContinental Warszawa Centrum, ul. Emilii Plater 49
  • Novotel Centrum Warszawa, ul. Marszałkowska 94/98
  • Lublin – Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
  • Lublin  – Stadion Arena Lublin
  • Wrocław – Green Towers, ul. Strzegomska 36

Dlaczego to takie ważne? Cukrzyca w liczbach
Świat

• Na świecie ponad 415 mln ludzi żyje obecnie z cukrzycą.
  • 1 na 2 osoby z cukrzycą nie wie, że jest chora.
  • Do 2040 szacowana liczba osób z cukrzycą na świecie może wzrosnąć do 642 mln. A to tylko szacunki!

• W 2000 r. 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę.
  • Obecnie ta liczba wynosi ponad 2,5 mln.
  • Szacuje się, że do 2030 roku wzrośnie ona do 5,2 mln!
  • 90% przypadków cukrzycy to właśnie cukrzyca typu 2.
  • Cukrzycy typu 2 można zapobiec – przede wszystkim poprzez wczesną profilaktykę – badania przesiewowe.
  • Ponad 160 mln przypadków cukrzycy można uniknąć – poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy.
  • Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię.
  • Co 6 sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy!
  • Działajmy już dziś, aby zmienić jutro!
  • Zobacz Cukrzycę! Bądź świadomy!
  • Zaangażuj się w kształtowanie otaczającej rzeczywistości.
  • Masz wpływ na swoją kondycję zdrowotną! Stan zdrowia zależy w 50% od nas samych – naszego stylu życia i zachowań zdrowotnych.