Co się będzie działo?
Podświetlamy miasta na kolor niebieski, który jest symbolem jedności w walce z cukrzycą! W tym roku wspierają nas wszystkie miasta, które biorą udział w Programie PoZdro! – Gdynia, Warszawa, Lublin i Wrocław. Zobacz nas, m.in.:

• Warszawskie metro – na stacjach i w pociągach!
  • Warszawskie tramwaje – spoty kampanii społecznej!
  • Hilton Warsaw Hotel & Convenience Centre, ul. Grzybowska 63
  • Hotel InterContinental Warszawa Centrum, ul. Emilii Plater 49
  • Novotel Centrum Warszawa, ul. Marszałkowska 94/98
  • Lublin – Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, Stadion Arena Lublin
  • Gdynia – InfoBox OBSERWATORIUM ZMIAN, ul. Świętojańska 30
  • Wrocław – Green Towers, ul. Strzegomska 36

Zobacz nas także w Internecie:

• Na specjalnej internetowej platformie PoZdro! dedykowanej Światowemu Dniu Cukrzycy – www.pozdro.ddob.com. Youtuberzy o cukrzycy, inspirujące artykuły, filmy, ciekawostki, specjalny quiz z atrakcyjnymi nagrodami.
  • Weronika Szymańska, youtuberka prowadząca kanał o nazwie Vroobelek www.youtube.com/user/vroobelekbillie
  • Śledźcie naszą stronę www.po-zdro.pl oraz profil społecznościowy www.facebook.com/ProgramPoZdro/ – bądźcie na bieżąco!

Oferta dla mediów:

• Dołączcie do nas i wspólnie walczmy o lepsze i zdrowsze jutro – wolne od cukrzycy typu 2!
  • Wywiady z organizatorami i uczestnikami Programu PoZdro!: Marcinem Radziwiłłem, Prezesem Fundacji Medicover; Kamilą Szarejko, Kierownikiem Programów Fundacji Medicover; Koordynatorami Lokalnymi Programu PoZdro! w Gdyni, Warszawie, Lublinie i Wrocławiu.
  • Wywiady z najwyższej klasy specjalistami, m.in. z: dr n. med. Piotrem Soszyńskim, specjalistą chorób wewnętrznych, Przewodniczącym Rady Naukowej Programu PoZdro! prof. dr hab. n. med. Małgorzatą Myśliwiec, diabetologiem i endokrynologiem; prof. nadzw., dr hab. n. med. Leszkiem Czupryniakiem, specjalistą chorób wewnętrznych i diabetologiem, członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą; dr n. med. Michałem Brzezińskim, pediatrą, specjalistą leczenia otyłości; dr n. med. Moniką Lech, pediatrą i diabetologiem, a także psychologami, dietetykami oraz trenerami PoZdro!, m.in. Tomaszem Motyką, szpadzistą, vice mistrzem olimpijskim; Danielem Iwankiem, mistrzem świata w karate, czy Joanną Różańską, mistrzynią Polski w kickboxingu.

Dlaczego?

• Zobacz Cukrzycę! Bądź świadomy!
  • Zaangażuj się w kształtowanie otaczającej rzeczywistości.
  • Masz wpływ na swoją kondycję zdrowotną. Stan zdrowia zależy w 50% od nas samych – naszego stylu życia i zachowań zdrowotnych.
  • Na świecie ponad 415 mln ludzi żyje obecnie z cukrzycą.
  • 1 na 2 osoby z cukrzycą nie wie, że jest chora.
  • Do 2040 szacowana liczba osób z cukrzycą na świecie może wzrosnąć do 642 mln. A to tylko szacunki!
  • W 2000 r. 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę.
  • Obecnie ta liczba wynosi ponad 2,5 mln.
  • Szacuje się, że do 2030 roku wzrośnieona do 5,2 mln!
  • 90% przypadków cukrzycy to właśnie cukrzyca typu 2.
  • Cukrzycy typu 2 można zapobiec – przede wszystkim poprzez wczesną profilaktykę – badania przesiewowe.
  • Ponad 160 mln przypadków cukrzycy można uniknąć – poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy.
  • Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię.
  • Co 6 sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy!
  • Działajmy już dziś, aby zmienić jutro!

Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony corocznie 14 listopada przez miliony ludzi na całym świecie w celu zwiększenia świadomości ryzyka cukrzycy i rosnącego zagrożenia dla zdrowia, jakie ta choroba za sobą niesie w obecnych czasach. Zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 25. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest „Zobacz Cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro”.
Program PoZdro! jest 5-letnim programem profilaktycznym obejmującym badania przesiewowe, opiekę specjalistyczną i program edukacyjny skierowany do uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych i ich rodzin. Program jest realizowany w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Do tej pory w ramach profilaktycznych badań przesiewowych, specjaliści PoZdro! przebadali łącznie ponad 13 tysięcy nastolatków. W ramach Programu organizowane są także zajęcia sportowe z gwiazdami sportu oraz Lekcje Multimedialne PoZdro!, które bezpłatnie udostępniane są każdej chętnej placówce. Program jest w pełni realizowany przez Fundację Medicover. Celem Programu PoZdro! jest poprawa stanu zdrowia uczniów poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia.