XXV Światowy Dzień Cukrzycy Zobacz Cukrzycę: Lublin rozbłysnął na niebiesko!

Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony corocznie 14 listopada przez miliony ludzi na całym świecie w celu zwiększenia świadomości ryzyka cukrzycy i rosnącego zagrożenia dla zdrowia, jakie ta choroba za sobą niesie w obecnych czasach. Zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 25. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest „Zobacz Cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro”.
Zgodnie z hasłem Światowego Dnia Cukrzycy 2016, miasta objęte Ogólnopolskim Programem Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! rozbłysnęły na niebiesko, pokazując wsparcie dla osób chorych na cukrzycę oraz znaczenie, jakie w zapobieganiu cukrzycy typu 2 ma profilaktyka.
W Lublinie, w akcję Programu PoZdro! włączyły się Centrum Spotkania Kultur oraz Stadion Arena Lublin.
Program PoZdro! jest 5-letnim programem profilaktycznym obejmującym badania przesiewowe, opiekę specjalistyczną i program edukacyjny skierowany do uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych i ich rodzin. Program jest realizowany w Lublinie, Gdyni, Warszawie oraz Wrocławiu. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Do tej pory w ramach profilaktycznych badań przesiewowych, specjaliści PoZdro! przebadali łącznie prawie 15 tysięcy nastolatków.
W ramach Programu organizowane są także zajęcia sportowe z gwiazdami sportu oraz Lekcje Multimedialne PoZdro!, które bezpłatnie udostępniane są każdej chętnej placówce. Program jest w pełni realizowany przez Fundację Medicover. Celem Programu PoZdro! jest poprawa stanu zdrowia uczniów poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia.

Comments are closed.