Zapraszamy uczniów z Gminy Kosakowo do udziału w PoZdro!

mapka-kosakowoW Kosakowie, w województwie pomorskim, rusza druga edycja Programu PoZdro! Tegoroczna edycja badań przesiewowych i opieki dla młodzieży zagrożonej chorobami cywilizacyjnymi jest współfinansowana przez samorząd. Zapraszamy do udziału uczniów klas pierwszych gimnazjum, a rodziców gorąco zachęcamy do podpisywania zgód na bezpłatne badania dziecka w szkole.
Badania przesiewowe są ważnym elementem profilaktyki i dbania o zdrowie, gdyż na cukrzycę typu 2 zapada coraz więcej dzieci i młodzieży. Aby dziecko mogło wziąć udział w badaniach przesiewowych PoZdro!, wystarczy zgoda opiekuna dostępna u każdego wychowawcy oraz na stronie Programu: TUTAJ. Badania są w pełni bezbolesne, realizowane na terenie szkoły, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała łącznie z badaniem płaskostopia za pomocą podoskopu komputerowego, sprawności krążeniowo-oddechowej oraz masy i składu ciała przy pomocy wagi do bioimpedancji.
Gmina Kosakowo to kolejna miejscowość na mapie Polski, która realizuje Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Wspólne działania gminy oraz organizatorów Programu w roku szkolnym 2015/2016 okazały się sukcesem, czego bezpośrednim efektem jest decyzja władz o kontynuacji inicjatywy. Wpisuje się ona w rosnący trend coraz większego zaangażowania samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacji z organizacjami pozarządowymi. Przy czym warto podkreślić, iż to pierwszy taki przypadek, kiedy gmina przeznacza z własnych funduszy środki na realizację Programu PoZdro!
Wszystkim uczniom klas I gimnazjum z Gminy Kosakowo, którzy w wyniku badań znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy typu 2 oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów (tzw. ZOI – Zintegrowana Opieka Indywidualna). Jest to osiem spotkań ze specjalistami: lekarzem, specjalistą od aktywności fizycznej, dietetykiem i psychologiem. Rodzina objęta tym elementem Programu wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza, jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia, mogą prowadzić do choroby. Specjalista aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość i rodzaj uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz monitoruje stan zdrowia dziecka. Wszystkie rodziny zapraszane są także do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych.
Obecnie na cukrzycę chorych jest ok. 3 miliony Polaków, zaś w przeciągu najbliższych 30 lat liczba ta wzrośnie do ponad 5,2 miliona. W prawie 90% przypadków jest to cukrzyca typu 2, której można zapobiec dzięki wczesnej profilaktyce – badaniom przesiewowym oraz zmianie trybu życia.
Działania na szczeblu lokalnym umożliwiają Fundacji Medicover dotarcie z Programem PoZdro! do większej ilości młodzieży, co bezpośrednio przekłada się na udzielanie pomocy i w efekcie większą liczbę osób, która wychodzi z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 – chorobę, która przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za epidemię XXI wieku.
Program PoZdro! objęty jest Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Jerzego Włudzika, Wójta Gminy Kosakowo.

Comments are closed.