Zdrowe zakończenie lata – Stań się PoZdro! aktywny! na Zamku w Lublinie

Warsztat karate z trzykrotnym mistrzem świata Danielem Iwankiem, porady dietetyków i możliwość sprawdzenia składu swojego ciała – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na finał cyklu Stań się PoZdro!aktywny!Fundacji Medicover i Urzędu Miasta Lublin. Start wydarzenia: niedziela 6 września o godz. 12.00. Miejsce: schody Zamku w Lublinie.
Od Centralnego Placu Zabaw, przez Słoneczny Wrotków, po schody Zamku w Lublinie – tak Fundacja Medicover i Urząd Miasta Lublin wieńczy cykl letnich sportowo-edukacyjnych wydarzeń pod hasłem Stań się PoZdro! aktywny! W najbliższą niedzielę, 6 września, na wszystkich lublinian czeka cała moc atrakcji: warsztat karate z trzykrotnym mistrzem świata Danielem Iwankiem; trening kickboxingu z Joanną Różańską, specjalistką aktywności fizycznej; konsultacje z dietetykami, możliwość sprawdzenia składu i masy ciała oraz pomiar ciśnienia. A dodatkowo: zdrowa przekąska!
Nie trzeba wywracać swojego życia do góry nogami, aby być aktywnym fizycznie.mówi Agnieszka Skowrońska, Koordynator lokalny Programu PoZdro! w LublinieNawet niewielka ilość ruchu sprawia, że czujemy się i wyglądamy lepiej, osiągamy lepsze wyniki w szkole i w pracy – po prostu mamy więcej energii i chęci do życia. Dlatego zachęcamy do udziału w Stań się poZdro! aktywny! wszystkich mieszkańców Lublina.
Z chorobami cywilizacyjnymi można walczyć: nasze zdrowie zależy głównie od nas samych.mówi Barabara Danieluk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin – Warto odwiedzić nas w najbliższą niedzielę, skorzystać z porad specjalistów i poruszać się na świeżym powietrzu.
Na godzinę 12.00 zaplanowany został także start Rajdu Rowerowego dla młodzieży biorącej udział w Programie PoZdro! Gimnazjaliści, wraz z rodzinami, przejadą trasę ponad 12 km ulicami Lublina, aby o 14.30 ponownie dołączyć do uczestników Stań się PoZdro! aktywny! pod Zamkiem.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Realizacja wydarzenia uzależniona jest od pogody.
Harmonogram Stań się PoZdro! akywny! na Zamku, 6 września, 12.00-17.00
12.00: rozpoczęcie wydarzenia i Rajdu Rowerowego dla uczestników Programu PoZdro!
13.30 – 14.30: warsztaty karate z trzykrotnym mistrzem świata Danielem Iwankiem
14.30 – 15.30: trening kickboxingu ze specjalistką aktywności fizycznej Joanną Różańską
12.00 – 17.00: porady dietetyków, pomiar masy i składu ciała, pomiar ciśnienia, PoZdro! poczęstunek
*start Rajdu: błonia pod Zamkiem, przy al. Unii Lubelskiej, termin zapisów 4.09.2015, rejestracja: Agnieszka Skowrońska, agnieszka.skowronska@medicover.pl, liczba miejsc ograniczona!
Więcej informacji:
www.po-zdro.pl
www.um.lublin.eu
O Programie PoZdro!
Celem Programu „PoZdro!” jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat.
„PoZdro!” jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Gdynia została wybrana przez Fundację Medicover, jako pierwsze miasto w Polsce, w którym jest realizowany program ze względu na doskonałą współpracę z tutejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w różne kampanie prozdrowotne i prospołeczne.
Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości, dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek „Ufność” w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii.  Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Kontakt dla mediów:
Anna Kryłowicz, Cook Communications
Kom. +48 601 593 082
Email: anna.krylowicz@cook-comm.com
„PoZdro!”Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)
Kierownik Projektu „PoZdro!”:
Kamila Szarejko, Fundacja Medicover
Tel. +48 22 592 7337
Email: kamila.szarejko@medicover.pl

Comments are closed.