W Gminie Kosakowo, w województwie pomorskim, zakończono właśnie badania przesiewowe PoZdro! Wyniki nie napawają optymizmem – blisko co piąte zbadane dziecko jest w grupie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Badania przesiewowe odbyły się w Gimnazjum w Kosakowie. W sumie, przebadanych zostało 94. uczniów pierwszych klas, co stanowi 58,4 proc. badanej populacji. W grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się 18 osób (19,1 proc.).
Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach Programu, wskazują, że:

• Nadwaga i otyłość występują u 19,1% przebadanych nastolatków.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u aż 11,4% jego uczestników.
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 69,3% badanych.
    Nieprawidłową postawę ciała ma aż 62,8% badanych.
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 16,1% badanych uczniów, niebędących pod opieką okulisty.

– Cieszymy się, że istnieją takie programy profilaktyczne dla młodzieży, które realizuje Fundacja Medicover. Najważniejsze zadanie to budowanie, poprzez wykonywane badania, świadomości wśród uczniów i ich rodziców o zdrowym stylu życia i zagrożeniach chorobami cywilizacyjnymi. – tak na temat współpracy w ramach Programu PoZdro! wypowiedziała się Marzena Korzeniewska, Dyrektor Gimnazjum w Kosakowie.
Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka zostały zaproszone do bezpłatnej i specjalistycznej części Programu PoZdro!, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI). Młodzież ta, w towarzystwie rodzin, przez kolejne dwa lata będzie mogła skorzystać z bezpłatnych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych i atrakcyjnych zajęć sportowych.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Program PoZdro! zaistniał w naszym gimnazjum. Wyniki badań przesiewowych pokazują, że nasza młodzież boryka się z problemami zdrowotnymi. Jesteśmy jednak pełni optymizmu, że przy pomocy specjalistów Fundacji możemy je pokonać – powiedział Jerzy Włudzik, Wójt Gminy Kosakowo.